HepiSorKategori: BakımKedim sürekli hapşırıyor, alerjik olabilir mi?
Selin 1 sene önce sordu

Merhaba, 6 aylık bir kedim var aşıları düzenli yapıldı. Son zamanlarda sürekli hapşırıyor.En son 1 ay kadar önce veterinere gittiğimizde de hapşırma durumu vardı veteriner herhangi bir sorun olmadığını grip nezle vs olsa mutlaka gözünün akacağını burnunun akacağını vs söyledi. İştahı yerimnde keyfi yerinde ama hapşırması çok sık alerjik olabilir demişti veteriner ama ne olabilir ne yapılabilir. Karantinadan dolayı dışarı çıkamıyorum bu durumda veterinere de götürmek istemiyorum açıkcası yardımcı olabilir misiniz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
 Kedinizin hapşırmasını tetikleyen çevresel etkenleri gözlemlemenizi öneriyorum. Kimi zaman kimyasal temizlik ürünleri, ev tozu, akarlar, sigara dumanı ve oda spreyleri tetikleyebilmekte. Eğer kedinizde iştah kaybı ya da halsizlik gözlemlerseniz enfeksiyon açısından da takip edilmesini önerebilirim. Yine sokak kedilerinde bulunabilen virüsler de zaman zaman aktif hale geçerek böyle bir tablo oluşturabiliyor. Ancak ciddi durumlarda iştah doğrudan etkilenmektedir.
 
Şu aşamada gözlemlemeniz ve sıklığını takip etmeniz önemli. Karantina sürecinde yakından gözleme imkanı bulmanız endişelenmenize gerek bırakmayacaktır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?