HepiSorKategori: BakımKedim tuvaletinin üzerini kapatmıyor.
Yağmur 3 sene önce sordu

Kedim iki buçuk aylık. Tuvaletinin uzerini kapamiyor. Burnu ve kulaklari basta olmak uzere temizlik açısından biraz tembel. Genel açıdan mutlu ve sıcakkanlı bir hayvan. Bunun sorunu ne olabilir ?

1 Yanıt
Asena Sevil Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin tuvaletlerini kapatmamasının bazı davranışsal nedenleri vardır ancak bu tamamen anormal bir davranış olmayabilir. Doğada yaşayan kedilerin tuvaletlerini örtme alışkanlığının dayandığı temel sebep çevredeki tehlikelerden korunmak ve diğer kedilerle üstünlük savaşına girmemektir. Ancak üstünlük kurmak için bazen örtmeyebilirler. Dolayısıyla bu davranış bir problem olarak değil tercih olarak değerlendirilebilir.
 
Temizlik konusunda genelde kediler günlerinin büyük bir kısmını kendilerini temizleyerek geçirir. Temizliğe ayrılan sürenin azalması yada eksik yapılması bir problemin habercisi olabilir.. Eğer tuvaleti sırasında ağrı çekiyor ise bu bir işaret olabilir. Eğer evde başka bir kediniz yok ve kum kabı ile ilgili bir durum değilse bu açıdan da gözlemlemelisiniz. Eğer kum kabı göremeyeceğiniz bir noktada ise gizlemeye bir ihtiyaç duymuyor da olabilir.
 
Bu davranışın arkasında yatan problem sizin de gözleminizle teşhis edilebilecek bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?