HepiSorKategori: Bakımkedim tüy değişim döneminde çok tüy döküyor
beyza 2 sene önce sordu

iyi günler kedim tüy değişim döneminde çok tüy döküyor bazen böyle sık oluyor ama bu sefer tüyün dibinde kabuk vardı ve bu şekilde küçük bir kısım tüysüz kaldı. neden olabilir veya ne yapabilirim? ayrıca kedimin ağzında enfeksiyon var ve veteriner sprey veriyor ancak işe yaramadı. ağız kokusu ve enfeksiyonlu olduğu için kendini temizleyemiyor. yaladığında pisletiyor. öneriniz var mıdır?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz bölgesel dökülme ve yayılma bir parazit enfeksiyonuna işaret ediyor olabilir. Bu tür bulaşıcı durumlarda dökülmenin altında yatan sebebin bulunması ve tedavinin o yönde belirlenmesi gerekiyor. Şu aşamada doğrudan tüy dökülmenizin sebebini bilemeyeceğimiz için bir öneri vermemiz mümkün değil. Gerekli deri testleri yapıldıktan sonra sebebin ortaya çıkarılması önemlidir. 
 
Ancak olası sebeplerden kısaca bahsetmem gerekirse,

  • Son 3 ayda bir parazit tedavisi yapılmadıysa, 
  • Diğer kediler ile temas ediyor ve dışarıya çıkıyorsa,
  • Çevrede ve sokakta benzer probleme sahip kediler bulunuyorsa,
  • Bölgede kaşıntı ve tüy yapısında bozulma meydana geliyorsa 

bu durum olası parazit kaynaklı dökülme olarak düşünülebilir. Dolayısıyla veteriner hekime görünmeniz problemin çözülmesi için gerekiyor. Kendiliğinden iyileşebilecek bir problem olmadığını düşünüyorum. 
 
Ayrıca tüy dökülmesi konusunu detaylı olarak anlattığımız içeriğimize göz atabilirsiniz.
https://hepipet.com/kedi-tuy-dokulmesi/
 
Kedinizde ağız ve ağız içi enfeksiyonuna bağlı bir stomatit gelişmiş olabilir. Özellikle ağız içinin kontrol edilmesi ve gerekliyse temizlenmesi önerilir. Ancak bahsettiğim gibi detaylı bir ağız içi muayene yapılması Genellikle ağız kokusu, diş etlerinde kızarıklık, iştahsızlık gibi belirtiler ile seyreder.
 
Temizlikte hindistan cevizi yağını da tedaviye destek olarak kullanabilirsiniz. Virüs kaynaklı ağız enfeksiyonlarında bağışıklığı güçlendirmek de ön planda olmalıdır. Olası diş taşı problemi konusunda ise daha önce cevapladığımız soruya göz atabilirsiniz.
https://hepipet.com/hepipedia/saglik/kedi-dis-tasi-olusumu-nasil-onlenebilir/

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?