HepiSorKategori: Bakım1 yaşındaki kedime hangi aşıları yaptırmalıyım?
Ceyda Kaplanlar 3 sene önce sordu

Merhabalar, böyle bir hizmet sunduğunuz için teşekkür ederim, ben 1 yasında bir kedi sahiplendim, iç dış parazit yaptırılmış ama başka hiçbir aşısı yaptırılmamış, nasıl bir yol izlemeliyim, hangi açıları kaç doz ne kadar Aralıkla yaptırmalıyım şu an 14 aylık. Şimdiden çok teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 

Kedilerde yaşa bakılmaksızın yeni sahiplenildiğinde ilk olarak parazit tedavileri tamamlanır ve sonrasında aşılamaya başlanır. Bu aşılar karma, kuduz, lösemi olmak üzere 3 tanedir. Karma aşı içerik olarak birden fazla etkene karşı koruma sağlar. Lösemi ise yine kedilerde görülen FeLV adındaki virüsüne, kuduz aşısı da kuduz virüsüne karşı koruma sağlar ve yasal olarak zorunluluktur. 
 
Aşılamada temel prensip vücuttaki antikor miktarının belirli seviyede tutularak bağışıklığın kazanılmasıdır. Bu nedenle ilk aşılamalar 2 doz şeklinde yapılır ve sonrasında yılda tek doz tekrar ile devam edilir.
 
Aşılamaların zamanında yapılması aşının etkisini doğrudan etkiler. Genel olarak aynı aşıların dozları arasında 2 hafta bırakılabilir.En baştan aşılamalarınızın başlanması gerekli ve tarihlere özellikle uymanız önemlidir..
 
İç parazitler dostunuzun sindirim sisteminde bulunabilecek ve size bulaşabilecek parazitlerin önlenmesi için düzenli olarak 1.5-2 ay aralığında tekrarlanması önerilen bir tedavidir. Dış parazit kene,pire gibi dostunuza dışarıdan yerleşebilecek parazitlerin önlenmesi için uygulanır. 
 

Geçmiş olsun

ffceydaa 3 sene önce yanıtladı

Çok teşekkür ederim.

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?