HepiSorKategori: BakımKedimi barf diyeti ile beslesem ve furminatör ile tarasam tüy sorununu önleyebilir miyim?
Sasha 2 sene önce sordu

Herkese merhaba,
Kedimi barf diyeti ile beslesem ve furminator ile düzenli olarak tarasam, kıl sorunun önüne az da olsa geçebilir miyim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kıl dökülmesi tamamen önlenebilir bir durum değildir. Keza tüy ve kıllar yaşayan bir yapıdır. Her canlı yapı gibi bir canlılık süresine sahiplerdir. Bu süreci kabullenerek tüy sorununun ne olduğunu tanımlamamız önemlidir. Her kedi dönemsel ve düzenli olarak tüy dökecektir. Ancak sorunuzun yanıtına tek bir cevap vermem gerekirse evet geçebilirsiniz.
 
Kedilerin tüylerinin gereğinden fazla dökülmesinin sebebi beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Vücudumuza alınan besinlerin nasıl ki bizim genel sağlığımızı doğrudan etkilediğini gözlemleyebiliyorsak, hayvanlar için de durum benzerdir. Bu konuya 2 farklı temelden yaklaşırsak birinci bölüm alınan besinlerin kalitesi, ikinci bölüm ise bu besinlerin emilimi olacaktır. 
 
Yetersiz veya dengesiz beslenme hayvanlarda tüy, ağız, göz, deri üzerinde doğrudan gözle görülebilir sonuçlar doğurur. Nitekim sağlıklı bir sindirim sisteminin dahi yetersiz beslenme sonucu kıl foliküllerini besleyemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. 
 
Her ne kadar dengeli ve kaliteli içerikle beslense dahi bu besinlerin vücuttaki yararlanımı ve emilimi değişkenlik gösterecektir. Örneğin proteinlerin %80’in üzerinde bir bölümü sağlıklı kedilerin sindirim sistemlerinden emilir. Ancak bir sindirim sistemi probleminde bu emilim gerçekleşemeyecektir. Dolayısıyla verdiğiniz yiyeceğin kalitesinden bağımsız olarak yararlanımı düşecektir. Kıl folliküllerinin ihtiyacı olan vitamin ve yapı taşlarının emilimi yetersiz olduğunda bahsettiğim canlılık süreleri ve yağ dengeleri bozulacaktır. Aslında tüy dökülmesi dediğimiz problem bu yüzden çözülmesi zor bir hal alır. Çoğu zaman birden farklı sebebe bağlı ve multifaktöriyeldir. 
 
Özetlemem gerekirse dengeli bir çiğ beslenme ile tabi ki kuru mamalardan daha sağlıklı bir tüy yapısına ulaşabilirsiniz. Ancak çiğ beslenmede sıkça karşılaştığımız yanlışlar ve dengesiz içerikler maalesef daha ciddi sonuçlara dönüşebiliyor. Hatta bu sorunlar kimi zaman uzun sürelerde ortaya çıkıyor ve hasta sahiplerini yanlış düzenlenen çiğ beslenme ile olan bağlantısı konusunda ikna etmemiz zor olabiliyor.
 
Çiğ beslenme konusunda bir başka üyemizin sorusunda bu tür beslenmeye yaklaşımımı da belirtmiştim. Göz atmanız faydalı olabilir. 

Barf / Çiğ beslenme hakkında ne düşünüyorsunuz?


 
Sevgiler

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?