HepiSorKategori: BakımKedimin çenesinde son zamanlarda siyah noktalar mevcut
Ayşe 1 sene önce sordu

Merhabalar, kedimin çenesinde son zamanlarda siyah noktalar ve ayrı ayrı noktalarda sivilce büyüklüğünde kabuk tutmuş yara mevcut. onu sertçe kaşıyıp tahriş ediyor ve kabukla birlikte tüyü kalkıyor. bunun için ne yapmam gerek?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizde beslenme kaynaklı bir alerji şekilleniyor olabilir. Son dönemde bir mama değişikliği yaptıysanız ve vücudun geri kalan kısmında da gözlemliyorsanız beslenmesini gözden geçirmelisiniz. Bununla birlikte bazı kedilerde genetik olarak akne oluşumu gözlemliyoruz. 

Kedilerde akne özellikle çene altı ve dudak çevresinde gözlenebilir. Kıl foliküllerinin sebum ile dolmasından kaynaklanan bir problemdir. Akne problemi tekrarlayan ve tedavisi uzun sürebilen bir durumdur. Eğer tüy dökülmesi, akıntı, ağrı gibi belirtiler gözlemliyorsanız ciddi bir seviyeye gelmiş olabilir. 
 
Parazit tedavilerinin düzenli takip edilmesinin yanında kedinizin bağışıklığının zayıfladığı durumlarda veya bakım ile ilgili eksikliklerden köken alabilir. Veteriner hekime görünmeniz ve muayenenin ardından altında yatan sebebin bulunması ile gereken tedavi yapılmalıdır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?