HepiSorKategori: BakımKedimin ön ayağı kırıldı ne kadar sürede iyileşir?
Pınar Efe 2 sene önce sordu

Merhaba, 7 yaşında bir sokak kedisinin ön ayağında kırık vardı. 5 aralıkta ameliyat oldu. O günden beri bizde kalıyor. Ona yuva arıyorum ama bulamazsam tekrar sokağa dönmek zorunda kalacak. En fazla ne kadar durmasını sağlayabilirim bilmiyorum. Sorum şu ameliyat sonrası kırığın iyileşme süresi ne kadardır? 1 ay ya da 1 buçuk ay sonra sokağa dönmek zorunda kalırsa, bundan dolayı bir sıkıntı yaşar mı?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle duyarlılığınız için tebrik ederim. Kedinizin operasyon sonrasında, kırığın iyileşmesi için bir süre aktivite sınırlandırılması gerekir. Bunu genellikle kafes istirahati ile sağlayabiliyoruz.
 
Ortalama 2-3 haftalık bir süre dinlenmenin ardından dikkatli takip edilmesi gereken bir başka süreç başlayacaktır. Bu süre, kırığın seviyesine ve hayvanın durumuna bağlı olarak değişecektir. Kendini iyi hissediyor gibi görünse bile, oynamaktan ve kaygan zeminde koşmaktan kaçınılmalıdır. Merdiven kullanımı da sınırlandırılmalıdır..
 
Ameliyattan birkaç hafta sonra, kemiğin doğru şekilde iyileştiğinden emin olmak için tekrar röntgene ihtiyaç duyulacaktır. İyileşme beklendiği gibi gerçekleştiyse yavaş yavaş normale dönmesine izin verilir.
 
Genel olarak, operasyonda kullanılan diğer implantlar, kedinizde gelecekte bir soruna neden olmayacağı düşünülürse bırakılacaktır. 
 
Kemiklerin iyileşmesi genellikle 4-6 hafta sürer.  Bu dönem sonrasında her şeyin yolunda gittiğini düşünüyorsanız sokağa salabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 14 kişiden 13 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?