HepiSorKategori: BakımKedimin tırnağını fazla mı kestim? Sürdüğüm merhem zarar verir mi?
Esra 2 sene önce sordu

Merhaba 2 aylık persian kedim var tırnaklarını kesmeyi veterinerden ogrendim. Bu aksam cok uzadigi icin kesmek istedim . Son tirnakta kacmak usteyince aniden biraz derine gitti bir damla bile kan akmadi sadece tirnagin koptugu yerden azicik kan belirdi hemen yaladi birdaha baktm akmadi kanda yoktu hemen temizledim temiz nemli bir bezle sonra icim rahat etmedi gec oldugu icinde veterineri arayamadigim icin o tirnagina yapici onarici merhem surdum . Surdugum
Sirada uyuyordu . 7 dk sonra uyandi ve hemen ayagini yalamaya basladi zehirlenir mi merhem ona dokunur mu cok endiseloyim uyuyamiyorum . Suanda purlayarak uyuyor

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin tırnağını keserken olabildiğince et kısmına gelmemek önemlidir. (Görsel 1.) Bu şekilde yanlışlıkla kestiğiniz durumda batikon ile temiz tutmalı eğer kanama durmuyor ise soğuk kompres yaparak durdurmayı deneyebilirsiniz. Eğer tırnakta şişme, ağrı ve gözünüze batan bir anormallik yoksa bir problem olmayacaktır.
Görsel 1
 
Sürdüğünüz merhemin içeriğini bilemediğim için bir yorum yapamayacağım. Ancak bu tarz sürülen ilaçların yalanmasını daima önlemenizi öneriyorum. İçerisindeki etken maddenin ağızdan alınması ciddi sonuçlar doğurabileceği için dikkatli olmalısınız. 
 
Eğer ağızda köpürme, halsizlik, uzun süren salya akıntısı, kusma gibi problemler görürseniz veteriner hekiminize kullandığınız merhem ile birlikte görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?