HepiSorKategori: BakımKedimin tırnaklarını hiç kesmedik. Nasıl kesebiliriz?
Gof 2 sene önce sordu

Merhaba, kedimin tırnaklarını hiç kesmedik. Kesemiyoruz çok saldırganlaşıyor. 9 aylık, veterinerde kestirmemiz gerekir mi yoksa tırmalama oyuncakları yeterli olur mu ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle tırmalama tahtaları genel tırnak bakımı için yeterli olsa da ev kedilerinin yaşayabileceği tırnak problemlerinden dolayı kesilmesini öneriyorum. Sokakta yaşayan kediler gün içinde de aktif olarak tırnakların aşınmasına neden olacak yerlerde bulundukları için bu bir problem yaratmaz. Ancak ev içinde yaşayan kedilerin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi önerilir.
 
Bunun için tırnak kesme sürecini travmatik olmayacak bir hale getirmelisiniz. Örneğin gün içinde en mayışık olduğu anlarda 2-3 tırnak kesip ara vermeniz faydalı olabilir. Bir anda tüm tırnakları kesmeye çalışmanız veya zorlamanız ters tepki vermesine yol açacaktır. En sık yapılan hata tırnak kesmenin bir stres kaynağı haline getirilmesidir. Bu nedenle kedinizi bir taraftan ödüllendirirken patisini sever gibi yaparak kesmenizi önereceğim. Eğer patisine dokundurmuyorsa tırnak kesmeyeceğiniz zamanlarda bu duruma alıştırabilirsiniz.
 
Patisini sevdikten sonra ufak ödüller ve yaş mamalar ile bu davranışın ödüllendirileceğini öğretmelisiniz. Bu şekilde denedikten sonra bir gelişme olmazsa bizimle tekrar iletişime geçebilirsiniz. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?