HepiSorKategori: BakımKöpeğim 4 yaşında dişi kızgınlığa gelmiyor. Ne yapmalıyım?
Profile photo ofmert_ozkan_1997mert_ozkan_1997 2 sene önce sordu

Köpeğim 4 yaşında dişi kızana tam gelmiyor yavru almak istiyorum ne yapmalıyım nasıl bir yol izlersem kızana gelir

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Dişi köpeklerde ergenlik veya cinsel olgunluk genellikle 9 ila 10.ay arasında gerçekleşir. Küçük cinsler daha önce kızgınlığa girme eğilimindedir. İlk ısı döngüsünü dört aylıktan daha erken alabilir. Öte yandan, büyük ve dev ırkların ilk kez kızgınlığa girmesi iki yaşını bulabilir. 
 
Birçok köpek için, ilk kızgınlık fark edilmeyebilir ya da kızgınlık ile ilgili belirtiler görülmez. Ek olarak, birçok köpeğin ilk kızgınlık dönemi üremeye de izin vermeyebilir. Bu nedenle çiftleşmeden önce ikinci veya üçüncü kızgınlığa kadar beklemek daha doğru olabilir.
 
Ortalama olarak bu süreç köpekten köpeğe değişmekle birlikte yılda iki kez veya altı ayda bir gerçekleşir.
Küçük ırklar, büyük ırklardan daha düzenli kızgınlığa girme eğilimindedir. Kızgınlıklar arasındaki aralık ortalama 7 ay ile 12 aydır. 
 
Doğru zamanın belirlenmesi için veteriner hekiminizin yapabileceği iki farklı test vardır:
1. Vajinal sitoloji & vajinal smear testi :  Bu test ile vajinal hücrelerin mikroskobik incelemesi ile hücre görünümündeki ve sayısındaki değişiklikleri tespit edilebilir. 
2. Serum Progesteron testi . Bu, kandaki progesteron seviyesini ölçerek doğru zamanın belirlenmesini sağlar. Serum progesteron testi, çiftleşmenin ne zaman başarılı olacağının gösterecektir.
Ayrıca bu testlerin sonucunda problem görülmesi durumunda izlenecek tedaviyi de belirleyecektir.  Bununla birlikte beslenmesinin de düzenlenmesi gereklidir. Besin yetersizliği veya kalitesiz yiyeceklerle dengesiz beslenme sonucu alınması gereken yağ asitlerinin eksikliği de kızgınlığa girmeyi geciktirebilir. Detaylı bir inceleme bu konuda sorununuzu çözecektir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?