HepiSorKategori: BakımKöpeğimde alerji var ne yapmalıyım?
Tuğba 2 sene önce sordu

9 aylık maltese kızım var. İstanbul’da 2 vet alerji olduğunu söyledi. Sağ yanak, sol yanak ve ense sırayla 50 kuruş büyüklüğünde yara çıkan yerleri. Tırnak dipleri ve göz etrafı tahriş kızarıklık şeklinde. Tüm vücudu da sürekli kaşınıyor. Advance atopic kullanıyoruz tüm farklı gıdayı kestik ama yine de geçmiyor. Ne önerirsiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle köpeğiniz ırk olarak deri problemleri ve alerjilere yatkın bir ırk. İlk olarak bu durumu tetikleyen sebepleri irdeleyebilirsiniz. Veteriner hekimleriniz muayene sonrasında alerji teşhisi koydu ise dikkat edebileceğiniz bazı noktalara da değinmek isterim.
 

  • Evde ağır kokulu spreyler, sigara,tütsüler ve parfümler kullanmamalısınız,
  • Temizlik sırasında evi iyice havalandırmalı, olabildiğince sirke gibi doğal temizleyici içeriklere yönelmelisiniz,
  • Ağır kimyasal içeren temizleyiciler maalesef bu tarz problemlerde tetikleyici olabiliyor,
  • Eğer parazit tedavilerini son dönemde yaptırmadıysanız tekrarlamanız etkili olabilir,

 
Bir dönem pire gibi yoğun bir parazit enfeksiyonu yaşadıysanız evi de detaylıca temizlemenizi öneriyorum. Pire yumurtaları halı, paspas gibi nesnelerde uzun süre bekleyebiliyor.
 
Alerjiler altında yatan sebebe bağlı olarak tedavi edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Kimi zaman beslenme değişimleriyle çözüme ulaştırabildiğimiz vakalar olsa da sistemsel problemlerin de yatkınlığı arttırdığını gözlemleyebiliyoruz. 
 
Alerjik reaksiyonlar dışında bu tarz kaşıntılar ve döküntüler karaciğer ve böbrek problemleri, tiroid problemleri, dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi pek çok farklı nedene bağlı olabilir. Eğer alerjiye eşlik eden bu tür bir problem varsa tedaviye eklenmelidir. Destekleyici takviye olarak kaliteli içeriğe sahip bir mamaya geçebilirsiniz. Ayrıca probiyotik takviyelerini de hekiminize danışmanızı öneriyorum. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?