HepiSorKategori: BakımKöpeğimin aşılarını yıllardır aksatmıyoruz. Bronşin yapılmalı mı?
Özdemir 2 sene önce sordu

Köpeğim 9 yaşında erkek cocker. Aşıları yıllardır düzenli şekilde yapılıyor zaten veterinerimiz zamanı geldiğinde arıyor. Şu anda bronşin aşısı yapılmadı gerektığini söyledi fakat şehir dışındayız ve başka bi veterinere gittim. Yapılmasına gerek yok biz 7 yaştan sonra yapmıyoruz dedi. Bu nekadar doğru? Sebep nedir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Aşılar konusunda maalesef bir çok kafa karışıklığı mevcut. Bu nedenle sitemizde köpek aşı takvimi içeriğimizi yayınladık. Göz atmanız faydalı olabilir. Ayrıca sorunuzun özelinde bahsedebileceğim bir kaç ek bilgiyi de iletiyorum. 

Köpek Aşı Takvimi ve Aşılar


 
Aşılama protokolleri tüm bölgelerde kendi içinde planlanabilen ve riskleri doğrultusunde belirlenen süreçlerdir. Aşı protokollerinin belirlenmesi genellikle bölge veteriner hekimler odalarının yönlendirmeleri ile takip edilir.
 
Ben de sizinle KHVHD tarafından, aşı bilimsel kurulunun önerileri de dikkate alınarak oluşturulan rehber doğrultusunda bilgileri paylaşacağım.
 
Aşı protokolünü oluştururken:
•Kullanılan aşıların kazandırdığı bağışıklık süresi,

•Aşılara ilişkin bilimsel etkinlik ve güvenilirlik bildirimleri,

•Enfeksiyonların coğrafi dağılımları,

•Her bir hayvanın bireysel gereksinimleri dikkate alınarak, veteriner hekim-hasta sahibi-hasta ilişkisi temelinde belirlenmelidir.
 
Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği (WSAVA), Aşı Rehberi’nde (VGG) aşılar;

Core (Mutlaka yapılması gereken aşılar)
Mevcut bilimsel ortak görüş, global yayılımı olan ciddi, hayati tehlike oluşturan hastalıklardan korumak için core aşıların tüm hayvanlara uygulanması gerektiği yönündedir.
Noncore (Yaşanılan ya da seyahat edilen bölgeye göre uygulanan aşılar)
Noncore aşılar bölgeler temelinde değişebilir. WSAVA tarafından hazırlanan rehberde noncore grupta yer alan bazı aşıların bölgesel farklılıklar, enfeksiyöz hastalıkların prevalansı ve serbest gezen köpek ve kedi popülasyonu dikkate alınarak, bazı ülke ya da bölgelerde core aşılar grubuna dahil edilmesi söz konusudur.
•Önerilmeyen aşılar
WSAVA tarafından hazırlanan rehberde kullanımlarını gerekçelendirecek yeterli bilimsel kanıtın bulunmadığı durumlarda bazı aşılar, önerilmeyen aşılar olarak sınıflandırılmıştır.
 
Şeklinde 3 grupta incelenir. Bronşin aşısı da core aşılar dediğimiz ortak görüş ile uygulanması kesinlikle önerilen aşılardandır.
 
Dikket etmeniz gereken bir diğer nokta ise yaşlı bir evcil hayvanın bağışıklık sisteminin artık en güçlü durumda olmamasıdır. Diğer birçok şey gibi, bağışıklık sisteminin etkinliği de yaşla birlikte azalır. Bir evcil hayvan yaşlılıkta daha fazla enfeksiyon riski altında olabilir ve hastalıklara karşı daha savunmasız kalabilir.
 
Görüşmek üzere.
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?