HepiSorKategori: BakımKöpeğimin tuvalet eğitimi
Onur Bektas 3 sene önce sordu

Merhabalar 1 yaşında chihuahua cinsi köpeğim var evde bakıyorum ama hala tuvalet eğitimi oturmadı ve gözümden bile kaçırsam bi yerlere işiyor . Okulda olduğum saatlerde ona özel küçük bir odası var orada kalıyor gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum . Yardımcı olur musunuz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yanında olduğunuzda tuvalet konusunda bir problem yaşıyor musunuz? Bazen stres kaynaklı ve yalnız kalma korkusu yaşayan köpeklerde bu tarz durumlar yaşayabiliyoruz. Tuvaletini yaparken herhangi bir zorlanma, ağrı yada miktar olarak çok az miktarda görüyorsanız bu bir sağlık problemi olabilir. Ayrıca köpekler alan belirleme ve kızgınlık döneminde idrarla işaretleme davranışı da gösterebiliyorlar. Dostunuz kısırlaştırılmadıysa böyle bir ihtimali de göz önüne bulundurabilirsiniz. Eğer belirli bölgelere yapıyorsa o bölgeyi iyice temizledikten sonra o bölümde yiyecek verebilir ve beslenme noktası olarak kabul etmesini sağlayabilirsiniz. 
 
Tuvaletini yaptığı için asla cezalandırmayın yada tepki göstermeyin. Böyle yaptığınızda problemin devam etmesine yol açabilirsiniz. Daha fazla aktivite ve gezdirerek bu problemi çözebilirsiniz. 
 
Daha detaylı bilgi verebilir ve gözlemleyebilirseniz problemin kaynağını belirleyebiliriz. Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?