HepiSorKategori: Bakımmaltese terrier sahiplendim , tuvalet alışkanlığını nasıl verebilirim
İdil 3 sene önce sordu

Merhaba cok severek bir maltese terrier sahiplendim 14 temmuz doğumlu ilk geldiği gün 1-2 kere çişini ve kakasını kaçırdı şuanda %90 çişini pede yapıyor ancak kakasını eğer ben yönlendirmezsem kendine bir alan buldu ben ne kadar silsemde orayı oraya yapıyor hep aynı yere şimdi ben de orayada ped koydum ama orayada alışsın istemiyorum cuma gününden itibaren gündüzleri evde olamayacağım o nedenle bu biran önce pratik bir öğretme şekli arayışım ne yapabiliriö

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğiniz neredeyse 1.5 aylık ve genel tavsiyemiz anne ile daha fazla zaman geçirmesi olacaktır. Bu yöndeki problemlerinizin temel sebebi yeterli sosyalizasyonu yaşamamış olması olabilir. 
 
Ancak öğretme konusunda aktif bir dönemdesiniz. Daha çok ödüllendirme şeklinde alışkanlık edinmesini sağlayabilirsiniz. Yeni belirlediği alana ek bir ped koyarak aşama aşama olması gereken yere aktarabilirsiniz. Temizliği de sirkeli su karışımı ile yapmanızı öneriyorum. Doğru yere yaptığında ise ödüllendirmeniz gerekiyor. 
 
Asla kızmamalı, bağırmamalı, fiziksel cezalandırma yapmamalısınız. Acele etmekten ziyade sabırla ve dostunuzu strese sokmadan bu süreci geçirmelisiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?