HepiSorKategori: BakımMerhaba kedim 7 aylık bir sokak kedisi ve aşırı tü..
Betül 3 sene önce sordu

Merhaba kedim 7 aylık bir sokak kedisi ve aşırı tüy döküyor bunun için ilaç mı kullanmam gerek mi ne gibi bişey önere bilirsiniz ?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Betül,
 
Öncelikle 2 kedi sahibi olarak kendimi de dahil ederek söyleyeyim maalesef dönemsel tüy dökmeler hepimizin tam olarak çözümünü bulamadığı bir problem 🙂 Ancak tabi ki azaltabilir veya tüy yapısı olarak şanslı bir kediye sahipsen önleyebilirsin.
 
Bunun için özellikle tüy yapısını destekleyen brewer’s yeast ve bazı vitaminleri içeren tabletleri önerebilirim. Ancak etkisini görmen 4-5 haftayı bulabileceğinden düzenli devam etmeni öneririm. Tüy bakımını da dostunun tüy yapısına göre sıklığını belirlemen ve düzenli taraman dökülmeyi azaltacaktır. 
 
Ayrıca eğer uzun tüylü bir kediye sahipsen tüylerin topaklanarak atılmasını kolaylaştıran malt macunları kullanman da bu dönemde fayda sağlayacaktır. 
 
Dostun hakkındaki her problemde biz burada olacağız. Görüşmek üzere.

Berna Konyalı Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesinin birçok sebebi vardır. Beslenme yetersizlikleri, mevsim etkisi, akut ve kronik enfeksiyonlar, allerji, stres vb durumlar tüy dökülmesi kaynağı olabilir.
 Besin değeri düşük ve kalitesiz diyetlerle beslenen hayvanlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral dengesizlikleri açığa çıkar. 
Tüy yapısındaki değişiklikler; kuru, mat, karışık ve dökülen tüy enfeksiyon belirtisi olabilir.
Anlık ve uzun periyotta yaşanan stres tüy dökülmesini arttıran bir durumdur. Özellikle yolculuk esnasında veya kedinizin alışık olmadığı bir ortamda bulunduğu durumdaki tüy dökülmesi stres kaynaklıdır. Uzun süreli stres durumu bağışıklık sistemini etkileyeceğinden stres kaynağı saptanmalıdır. 
Allerjik bünyeye sahip hayvanlarda bölgesel veya generalize tüy dökülmesi varsa hekiminize muayene ettirmenizi tavsiye ederim. 
Bağşıklık sistemi düştüğünde enfeksiyon açığa çıkar.  Direkt ya da dolaylı olarak tüy yapısında bir takım değişiklikler meydana gelir. Genel durum bozukluğuyla seyreden tüy dökülmelerinde veteriner hekiminizin muayene etmesini tavsiye ederim.
Kedi ve köpeklerde ilkbahar-yaz aylarında çıkan tüyler ince kış-sonbahar aylarında kalındır. Mevsim geçişlerinde tüy dökülmesinde artış görülmektedir.
Kedi ve köpeklerde düzenli taramak zayıflamış ve kopmuş tüylerin toplanmasına yardımcı olmaktadır. Yumuşak başlıklı taraklar günlük kullanım için uygundur. Furminatör gibi zayıflayan tüyleri de toplayan tarakları haftada bir kullanabilirsiniz.
 
Sağlıklı günler

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?