HepiSorKategori: BakımKöpeğimin burnu ile dudağı arasında yara oluştu
Omury 2 sene önce sordu

Merhaba
5 yaşındaki erkek golden retriever oğlumun dudak ile burun arasındaki bölgede 4 gün önce fotoda görüldüğü gibi yuvarlak kırmızı renkli bir lezyon oluştu..patiyle kaşıması yok..ama arada sırada yalıyor haliyle..önce egzama ya da gıda alerjisi diye düşündüm..kaşıntı için ilaç veriyorum..balık yağı desteği bir de..ama mantar olabileceğini düşündüm sonra..eğer mantarsa oraya bir mantar kremi sürmem imkansız yaladığı için..oral yoldan bir tedavi imkanı var mı?yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Deri problemleri çok farklı sebeplerden ortaya çıkabildiği için teşhise giderken bütün ihtimaller gözden geçirilir. Köpeğinizin parazit tedavilerini düzenli takip etmeniz bir çok riski önleyecektir. Bu nedenle son 2 ayda parazit damlasını yaptırmadıysanız yenilemenizi öneririm. İhtimaller nedeniyle deri problemlerinde temel teşhis yöntemi gerekli muayene ve tetkiklerin yapılmasıyla belirlenmelidir. Ayrıca gerekli görüldüğünde deri kazıntısı mikroskop altında incelenerek teşhise gidilir.
 
Bununla birlikte mantar enfeksiyonları maalesef oldukça inatçı ve tedavi süresi uzayabilen sağlık problemleridir. Teşhisi kesinleştirmek için alınan örnek incelenmelidir. Tedavi genellikle etkene yönelik belirleneceğinden sonuçlar da bu yüzden önemlidir. Krem önerildiği takdirde kafalık takılarak o bölgenin patilerden korunması amaçlanır. Tırnak ile oluşabilecek kesik ve çatlaklar, deri yapısı da zayıflayacağı için yayılma ve problemin ilerlemesinde oldukça önemlidir.

Eğer mantar teşhisi kesinleştirilir ise bu süreçle birlikte evinizin de detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekecektir. Özellikle mantar sporları dış ortama karşın oldukça dayanıklıdır ve bulaşıcılığı devam edebilir. Kişisel hijyeninize de bu dönemde dikkat etmelisiniz.
 
Bölgenin temizliği ile bir miktar iyileşme görebilirsiniz. Ancak her durumda veteriner hekiminizin gerekli muayene ve tedaviyi de başlatması gerekecektir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?