HepiSorKategori: BakımMerhabalar, 8 aylık sarman kedimiz var. Yaklaşık 10 gündür kızgınlıkta
Deniz 2 sene önce sordu

Merhabalar, 8 aylık sarman kedimiz var. Yaklaşık 10 gündür sabah akşam kapıda o kadar çok ağlıyor ki artık sesi kısılmak üzere. Oyunlarla ödül mamaları dikkatini dağıtmaya yormaya çalışıyoruz ama yorulmadığı gibi uyumuyor da uyutmuyor da. Bulduğu her yumuşak şeye atkı battaniye bazen patik fark etmiyorum yoğurma ve çiftleşme hareketi yapıyor. Buna ek olarak kedimizin topları yaşına göre oldukça büyük veterinerimize de büyük gelmişti. Sanırım libidosu yüksek bir kedi. size danışmk istediğim konu şu; 1 yaşını beklemeyip 10. ayına yaklaştığında kısırlaştırsak bu onun sağlığını kötü etkiler mi? Evde dönüşümlü olarak ona biri bakıyo yoksa kapı önünde sabaha kadar miyavlıyor

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bahsettiğiniz gibi kediniz muhtemelen kızgınlığa girdi. Bu sebeple miyavlama, geceleri uyutmama gibi durumlar yaşamanız normal. Tahmin ettiğiniz gibi bu sürecin sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim.
 
Çözüm ise kedinizin kısırlaştırılmasıdır. Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu süreçte size yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Sizin durumunuz için kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. Son dönemde erken kısırlaştırmanın da önerilebildiğini takip ediyoruz. Artık 6 aylık dönemde dahi gerekli şartlar oluştuysa kısırlaştırma yapılabiliyor.
 

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?