HepiSorKategori: BakımPekinez cinsi köpeğimin derisi renk değiştirdi
Sena 3 sene önce sordu

Merhaba 7 yaşında bir pekingese dişi köpeğim var Doğum yapmadı ve kısırlaşmadı tüyleri sarı ve beyaz renklerinde ten rengi beyaz pembeye yakın rengi vardı şu an köpeğimin ten rengi kahverengi kirli mor gibi bir rengi oldu veterinere götürdüğümde güneşten olabileceğini söyledik fakat 7 senedir böyle bir problem yaşamadık ve tüyleri uzundu daha yeni traş oluyor bu kadar düzenli güneşten etkilenmesi imkansız ve kendisi güneşten Nefret eder dışarda olduğu zamanlar güneşten kaçar fikirlerinize ihtiyacım var teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizde farkettiğiniz deri rengi değişikliğini hiper pigmentasyon olarak tanımlıyoruz. Alerjiler, tiroid problemleri, aşırı yalama, mantar enfeksiyonları gibi farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Bazı durumlarda bir problem yaratmayan tablodan bahsediyor olsak da bir sağlık probleminde kaynaklı gerçekleşebilirler.
 
Daha çok rengin koyulaşması olarak görülebildiği gibi enfeksiyon tablosu ile de seyredebilir. Bazı ırklar bu tür deri problemlerine daha yatkındır. Önerim ise veteriner hekiminizin detaylı bir kan tahlili yapmasının ardından tedavinin belirlenmesi olacaktır. Ayrıca gereken durumlarda deriden de örnek alınabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?