HepiSorKategori: BakımSokak kedisi sahipleneceğim. Ne yapmalıyım?
Bengisu yıldız 3 sene önce sordu

Merhaba. Yaklaşık 2 aylık bir sokak kedisi sahipleneceğim bir hafta içinde. Neler yapmam gerektiğini, hangi aşıları olması gerektiği, ilaçları, yemek şekline dair hiç bir fikrim yok. Acaba beni bilgilendirebilir misiniz? Not : gidip bunlar bir veteriner hekime sorabilirim biliyorum ama utanıyorum..

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle Hepipet’in tam da çözmek istediği durumu yaşıyorsunuz. Veteriner hekimler olarak evcil hayvanların daha bilinçli ve doğru bakılması amacıyla ortaya çıkan bir girişimiz. Böylece dostlarımızın ileride yaşayacağı sağlık problemlerini koruyucu veteriner hekimlik ile önleyeceğimize inanıyoruz 🙂 
 
Yeni hayvan sahiplenme sürecinin ilk evcil dostunu edinen biri için ne kadar karmaşık olduğunu biliyoruz. Sahiplenmeyi düşündüğünüz dostunuz için ilk ihtiyacınız ona uygun bir yaşam alanı belirlemek olmalıdır. Bir tırmalama tahtası, kum kabı, kolay temizlenebilir ve devrilmeyecek mama ve su kapları ile başlayabilirsiniz. 
 
Sonrasında oyun tarzı ve seçimlerini çeşitli toplar, fareler ve oyuncaklar ile test ederek kedinizi tanıyabilirsiniz. Bu süreçte parazit tedavilerini başlatarak dostunuzun sağlığını kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca parazit tedavilerinin ardından aşılama programınız ise tek doz kuduz ile karma , lösemi aşılarının 2şer doz haline yapılması ile başlayacak. Bu süreçten sonra düzenli iç ve dış parazit tedavilerini 2-3 ay aralıklarla devam ettirirken aşılama programınız yılda 1 doz’a düşerek devam edecek. 
 
Beslenme konusunda ise kediler etçil hayvanlardır ve beslenme ihtiyaçları da bu yönde et ağırlıklı olmalıdır. Dolayısıyla piyasadaki mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyaslarken kendi bütçenize göre en uygun olanı seçmenizi tavsiye ederim. Çeşitli aroma ve lezzetler ile yavru kediler için olan doğru mamayı seçebilirsiniz. Yine bu konudaki sorularınızda yardımcı olabiliriz. Mamanızı ölçümlerken etiketin üzerinde kedinizin kilosu ile eşleşen gramajda verebilirsiniz. Ölçü kaplarını da mamayı alırken edinebilirsiniz.
 
Bunun dışında keyifli ve kedili bir hayat sizi bekliyor 🙂 Çekincelerinizi ve merak ettiklerinizi cevaplayabildiğimizi düşünüyorum. 
 
Görüşmek üzere 🙂
 
 
 
 

Profile photo ofbengisutttbengisuttt 3 sene önce yanıtladı

Merhaba! Verdiginiz bilgiler cok yardimci oldu. Cok cok tesekkur ederim. Iyi gunler diliyorum 🙂

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?