HepiSorKategori: BakımSokakta baktığım kedim şuan hamile, doğumu için ne yapabilirim?
Hani 2 sene önce sordu

Sokakta baktığım kedim şuan hamile ve her zaman yanında olamıyorum. Doğumunda içeride yavru kalmasından veya plasentaların hepsinin çıkmamasından korkuyorum. Bu durumu nasıl anlayabilirim. Kedim kendi başına halledebilir mi bu işlemleri?

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizin doğumu öncesinde güvenle doğumu yapabileceği bir alan belirlemelisiniz. Özellikle diğer kedilerden ve köpeklerden korunabileceği, yiyecek için çok uzaklaşmak zorunda kalmayacağı, sıcak ve rüzgar almayan bir bölge belirlemelisiniz. Bunun için köpükler edinerek yuva haline getirebilirsiniz. Siz yokken göz kulak olabilecek birinin olması daha güvenli olacaktır.
 
Doğuma yaklaştıkça kedinizin miyavlamaları artacaktır. Bununla birlikte son dönemlerinde beslenme alışkanlıklarında değişimler görülebilir. Dikkat edilmesi gereken yavruların tamamının doğmasıdır. Eğer anne kasılmalara devam ediyor ancak doğum gerçekleşmiyor ise acilen bir veteriner hekime götürülmesi gerekecektir. 
 
Genellikle anne kediler eğer yeterli yaşa ve boyuta ulaştıysa doğumu kendi başlarına yapabilirler. Eğer 2 yavru arasında 4 saatten uzun bir süre geçtiyse yine bir komplikasyon ile karşı karşıya olunabilir. Kedinizin sessiz, sakin ve nispeten karanlık bir köşede güvenli bir alana sahip olduğundan emin olmalısınız. Gerektiğinde belediyelerin veteriner hizmetleri müdürlükleri bu konuda yardımcı olacaklardır. Bu konuda bir komşunuzdan rica etmeniz önemli olabilir.
 
Görüşmek üzere.
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?