HepiSorKategori: BakımSokakta baktığımız bir sokak kedisini sahiplendik, kuduz bulaştırmış olabilir mi?
ahmet 2 sene önce sordu

merhabalar, 1 aydır sokakta baktığımız bir sokak kedimiz vardı, artık eve alma kararı aldık ve eve aldık. Aşılarını yaptırmaya götürdüğümüzde veteriner iç dış parazitlerini yapıp kuduzunu yapmadı iç dış daha önemliymiş öyle söyledi. Kuduz aşısı olmadan 2 gün bizle kaldı hayvan ve bugün kuduz aşısını yaptırdık. Sorum şu, o 2 gün içinde aşısız haliyken kuduz virüsü taşıyorsa bana bulaştırmış olma ihtimali var mı? Birde şimdi kuduz aşısı oldu belki kuduz virüsü taşıyorsa ve bu aşı sayesinde hastalığı yenerse ölmez diye düşünüyorum hayvan yani kuduz olup olmadığını da anlayamam herhalde. Çok tereddütteyim sizce böyle bir ihtimal var mı? Çok teşekkürler.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle duyarlılığınız için tebrik ediyorum. Maalesef çok fazla hayvan sahibinin atladığı önemli konulardan biri de kedilerden bize bulaşabilecek hastalıklar. Düzenli olarak iç ve dış parazit tedavilerinin yanı sıra aşılarını yaptırdığınız sürece bir risk bulunmayacaktır.
 
Kuduz konusuna gelirsek normalde kuduz virüsünün yayılmaya başladığı dönem hayvanın son 7-12 günlük dönemidir. Bu dönem sonrasında hayvan hayatını kaybeder. Dolayısıyla kuduz şüphesinde hayvanın 1 hafta gözlenmesi önerilir. Bu süreçte hayvan herhangi bir sebepten ölür yada gözden kaybolursa kuduz ihtimalini elemek için aşılamaya başlanır.
 
Dolayısıyla bu süreçte kuduz aşısından önce tetanoz aşılarınızı kontrol etmeniz ve gerekirse tekrarlamanız önemlidir. Bununla birlikte kedinizi 1 hafta boyunca gözleyerek bir problem olmaması durumunda aşılamalarına başlayabilirsiniz. Bu takip süresince korkmanıza gerek yok.
 
Geçmiş olsun.

ahmethakann 2 sene önce yanıtladı

merhaba, işte biz o 1 haftayı beklemeden dışardan aldıktan 3 4 gün sonra aşılarını yaptırdık kuduz ve iç dış parazit. Hala yaşıyor aradan haftalar geçti ölmedi ve sağlıklı fakat 2 3 gün yanımızda aşısız kaldığı sürede kuduz olup olmadığını hiçbi şekilde anlayamayız aşı yaptırdığımız için değil mi?

ahmethakann 2 sene önce yanıtladı

değerli yanıtınız için çok teşekkür ederim 🙂 kedimizi bi süre dışarda beslemek zorunda kalacağız çünkü evde british besliyoruz hiç anlaşamıyorlar birbirlerini dövüp duruyorlar malesef.. eve alıp dışarı çıkarmak kuduz yönünden riskli midir? kuduz aşısı var kedinin yaptırmıştık 1 ay önce

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Kuduz virüsü eğer vücutta bulunuyor ise hayvanın ölümüne sebep olmadan son 7-10 günde saçılmaya başlar. Bu nedenle eğer hayvanınız hala hayattaysa muhtemelen hiç o virüsü taşımadı. İçinizi rahat tutabilirsiniz. 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?