HepiSorKategori: BakımSokaktan bir kedi sahiplendim, pireleri için ne yapabilirim?
Enes 2 sene önce sordu

Merhaba,Ben sokaktan dişi bir kedi sahiplendim aşı yaptırmak için veterinere götürünce 1 aylık hamile olduğunu öğrendim.2 yaşında Tekir kedi tüyleri temiz gözüküyor ama yattığı yerlerde siyah taneler oluyor.Aşı dışında uygulanabilecek çözüm varmı?Kedi doğurmadan pirelerden kurtulabileceğimiz bir çözüm,yavrulara pire geçmemesi için çözüm var mıdır?

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Parazitleri yavru kediler için tahmin edildiği kadar zararlı değildir, ancak bu parazitlerden kurtulmak için kullanılan ilaçlar hamile kedilere ve yavrularına zarar verebilir. Doğum sonrası ise yine parazitler yavrular için risk oluşturmaya başlayacaktır.
 
Şu an elimizde gebelikte güvenli bir şekilde kullanılabilen parazit ilaçları bulunuyor. Ayrıca uygun tasmaları da veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Kullanılabilecek güvenli anti paraziter yöntemler için veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Bununla birlikte pire taraklarını da kullanmanızı tavsiye ederim.
 
Geçmiş olsun

Reiny 2 sene önce yanıtladı

Teşekkürler

Reiny 2 sene önce yanıtladı

Sirke ile silmem fayda edermi ?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Pire yumurtalarına karşın temizlikte sirke kullanılması etkilidir. Ancak detaylı bir ev temizliği de öneriyorum. Özellikle paspaslar, halılar gibi temizlenmesi zor olabilecek ürünleri detaylıca gözden geçirmelisiniz.

Reiny 2 sene önce yanıtladı

Pireden şüphelenmiyorum aslında ama sokaktan aldığım için olacaktır elbet, ama aşırı kaşınma veya tüylerinin arasında gözüken yok.Birde 2-3 yerinde küçük kırmızı kabuklu bişeyler var.Ne olabilir?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Pire alerjisinde küçük kırmızı noktalar şeklinde lezyonlar görebilirsiniz. Bunun dışında gıda alerjisi de benzer belirtilere sebep olabilir. Eğer yakın zamanda bir besin değişikliği yaptıysanız bu tarz bir alerjiye sebep olmuş olabilir. Pire yumurtaları siyah küçük noktalar şeklinde görülebilir. Özellikle ense, kuyruk başlangıcı, karın bölgesinde daha yoğun bulunurlar.

Reiny 2 sene önce yanıtladı

Emzirme döneminde de sirke ile silebilirmiyim

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Evet, ayrıca emziren kediler için de kullanılabilen güvenli dış parazit damlaları bulunmakta.

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?