HepiSorKategori: BakımSokaktan sahiplendiğim kedime hangi aşıları yaptırmalıyım
Hatice 2 sene önce sordu

Mrhblar, sokaktan bir can sahiplendim ama maddi olarak imkânlarım çok kısıtlı, o yüzden gereksiz masraf yapacak durumda değilim,
size sorum; aşılarının hangilerini illa ki yaptırmak zorundayım, hangi aşıları ne kadar aralıklarla tekrarlamamış gerekiyor, bazı vet lerde fiyat farkı ve aşı farklılıkları var, dışarı hiç çıkarmıyorum kedimi, en doğru bilgiyi sizden almak istiyorum, şimdiden tskrler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle size süreci ve ilerleyişi özetlebilirim. 
 
Kedilerde ilk olarak parazit tedavileri tamamlanır ve sonrasında aşılamaya başlanır. Bu aşılar karma, kuduz, lösemi olmak üzere 3 tanedir. Karma aşı içerik olarak birden fazla etkene karşı koruma sağlar. Lösemi ise yine kedilerde görülen FeLV adındaki virüse karşı koruma sağlar. Kuduz aşısı da kuduz virüsüne karşı koruma sağlar ve yasal olarak zorunluluktur. Virüsler sadece dışarı çıkan hayvanlarda değil sizin üzerinizde de eve taşınabilirler. Ayrıca parazitler de çok kolay bir şekilde yayılabildiğinden dolayı yumurtalarını eve taşımanız oldukça imkan dahilindedir. Parazitlere karşı korunma düzenli tedaviler ile mümkünken, virüslere karşı tek korunma yolu aşılamadır. Günlük hayatta bir çok kediyi maalesef bu virüsler nedeniyle kaybediyoruz. Dolayısıyla bahsedilen aşıları yaptırmanız kedinizin sağlığını doğrudan etkileyecektir.

Aşılamada temel prensip vücuttaki antikor miktarının belirli seviyede tutularak bağışıklığın kazanılmasıdır. Bu nedenle ilk aşılamalar 2 doz şeklinde yapılır ve sonrasında yılda tek doz tekrar ile devam edilir.

 
Aşılamaların zamanında yapılması aşının etkisini doğrudan etkiler. Genel olarak aynı aşıların dozları arasında 2 hafta bırakılabilir.En baştan aşılamalarınızın başlanması ve tarihlere özellikle uymanız önemlidir..
 
Bahsettiğimiz gibi iç parazitler dostunuzun sindirim sisteminde bulunabilecek ve size bulaşabilecek parazitlerin önlenmesi için düzenli olarak 1.5-2 ay aralığında tekrarlanması önerilen bir tedavidir. Dış parazit kene,pire gibi dostunuza dışarıdan yerleşebilecek ve yine size bulaşabilecek bazı hastalıkları bulaştırabilen parazitlerin önlenmesi için uygulanır. 
 
Veteriner kliniklerinin fiyatları ise minimum düzeyde oda fiyatlarının altına inmemek kaydıyla değişkendir. Bu alanda sokak hayvanlarının tedavi ve muayenelerini ücretsiz olarak gerçekleştiren belediye veteriner hizmetleri bulunuyor. Ayrıca veteriner fakültelerinin hastaneleri de tedavi hizmetlerini sunuyor. Fiyatları karşılaştırarak size uygun kliniği ve hekimi bulmanız dostunuzun yaşam süresini uzatacaktır.
 
Yardımcı olabildiğimizi düşünüyorum 🙂 Görüşmek üzere.

Toplam 42 kişiden 36 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?