HepiSorKategori: BakımSokaktan sahiplendiğimiz kedimizin dişinde çürük var
Sultan 2 sene önce sordu

3 aylık dişi tekir sokaktan sahiplendgimiz kedimizi bugün karma aşı için veterinere götürdük. Disinde çürük olduğunu ve ağrı yapabileceğini söyledi. Antibiyotik iğne yaptı ve sprey verdi. Ancak dişin temizlenmesi gerektiğini söyledi. Yaşadığımız yerde bu imkan yok. Tek veteriner var onda da yeterli arac olmadığını söyledi. Şehir dışına çıkma şansımız da yok. Kedimiz engelli miyavlayamiyor sesi çıkmıyor. Yani ağrısı var mı anlayamıyoruz. Ağrısı ve diş çürüğü için kendimiz evde ne yapabiliriz? Miyavlayamama durumu neye bağlı? İlerde düzelir mi ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Ağız ve diş enfeksiyonları sıklıkla karşılaştığımız problemlerden. Özellikle fark edilmeyen yada geç teşhis edilen durumlarda dişlerdeki enfeksiyon ilerleyebiliyor. Dostunuzun yaşadığı ağrı nedeniyle iştahsızlık da görülebilir. Bu iştahsızlık sonucu bağışıklık sistemini etkileyerek başka enfeksiyonlara açık hale getirebilir.
 
Bu noktada hekiminizin tedavisine uymanızı ve sonrasındaki iyileşme sürecine göre devam etmenizi öneriyorum. Kedilerde geçici dişler yerine kalıcı dişlerin çıkması 3 ay gibi bir süre alabilir. Ortalama 6-7 aylık olduklarında tüm dişleri kalıcı dişler haline gelecektir. İştahsızlık, halsizlik, keyifsizlik ve artan ağız kokusu gibi ciddi belirtiler gördüğünüzde çekilmesi gerekecek. Bu süreçte bir problem yaşamazsanız değişmesini de bekleyebilirsiniz.
 
Yardımcı olmak adına özellikle beslenmesi konusunda yumuşak gıdalar kullanabilirsiniz. Çiğnemekte zorluk yaşayacağı ve muhtemel ağrıları nedeniyle çiğneyemeyeceği yiyeceklerden kaçınmalısınız. Aromasını ortaya çıkarmak için yaş mamaları çok az sıcak su ile karıştırabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?