HepiSorKategori: BakımSu kaplumbağam deri değiştiriyor ne yapmalıyım?
bmpbot 2 sene önce sordu

Merhabalar, su kaplumbağam yaklaşık 13 yıldır bizimle ve 1 kilo. 1. Sorum hayvanım deri değiştiriyor ama bu deriler zamanla düşecek mi yoksa biz mi çıkaralım? İkinci sorum hayvanımız tırnağını nasıl keseceğim? Üçüncü ve son sorum ise havanım sürekli yanaklarını kaşıyıp duruyor bunun nedeni nedir? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Sağlıklı bir kaplumbağanın kabuk değiştirmesi normaldir. Vücut boyu büyüdükçe kendini bu şekilde yeniler ve ek olarak bir müdahale yapmanıza gerek duymazlar. Dışarıdan müdahale ile kabuğun değişmesine yardım etmenize gerek yoktur.

İkinci sorunuz için bir örnek video iletiyorum. Bu videoda göründüğü gibi beyaz kısımları geçmeden kesebilirsiniz.

Üçüncü sorunuz konusunda ise biraz daha detaylı bilgi vermeniz gerekiyor. Ne sıklıkla kaşıyor, bölgeyi yara haline getiriyor mu gibi ek gözlemlerinizi de iletmeniz gerekiyor. Genellikle çok küçük akvaryumlarda bakılan ve suyu sık değiştirilmeyen kaplumbağalarda bu durum ile sıkça karşılaşılıyor. Bazen bu hijyen sebebiyle görülen paraziter durumlar ile de karşılaşıyoruz. Bu konuda biraz daha detaylı bilgi verebilirseniz yardımcı olabiliriz.

Geçmiş olsun

bmpbot 2 sene önce yanıtladı

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Hayvanımı plastik leğende besliyorum ve sıkça suyunu değiştiriyorum. Kuru alandayken sürekli yanaklarını (genellikle hep sol) kaşıyıp duruyor. Bazen yemini yerken de kaşıyor. Bu kaşınmaları bazen aşırı tekrar ediyor ve bu beni korkutuyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim, kolay gelsin.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?