HepiSorKategori: BakımSultan papağanım çok kepek döküyor
Misafir 3 sene önce sordu

Benim Sultan papağanım var ve çok kepek döküyor ne yapmalıyım

2 Yanıt
Metehan Çalıkuşu Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhabalar;
Öncelikle geçmiş olsun görsel paylaşmanızı rica ediyorum.
Sağlıklı günler dilerim.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Sultan papağanları oldukça hassas türlerdir. Dönem dönem tüy dökmeleri normaldir. Ve sultan papağanın da tüy dökme dönemleri bulunur. Sultan papağanlarının tüy dökmesinin birçok nedeni olabilir. Yetersiz beslenme, deride kuruluk, stres , vücuttaki yağ dengesinin bozulması gibi. 
 
Özellikle beslenmenin çok yönlü yapılması gereklidir. Tek başına hazır yemler yada vitamin takviyeleri yeterli olmayacaktır. Bu noktada dostunuza taze meyve – sebze de verilmesi gereklidir. 
 
Tüy değiştirme döneminde bahsettiğiniz gibi kepek dökmesi normal sayılabilir. Tüylerin köken aldığı kabukların da atılması sırasında kepek gibi görünebilir. Kuru cilde sahip bir papağan ise tüy değiştirmekte zorlanabilir. Ufak kistler görülebildiği gibi, cilt kalınlaşır ve tüy değişimini etkiler. Bu süreç devam ettiği noktada tüy yolumuna sebep olabillir.
 
Ayrıca stres kaynaklı olarak tüylerin uç noktalarında veya diplerinde izler görebilirsiniz. Bu tip izler derideki kuruluğa işaret ediyor olabilir.  Eğer deri kuruluğunu görüyorsanız veteriner hekiminize başvurmanızı öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 47 kişiden 28 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?