HepiSorKategori: Beslenme1.5 yaşındaki kedimin idrar yolları tıkandı
mltmadn 2 sene önce sordu

Yaklaşık 2 hafta önce 1,5 yaşında olan erkek siyam kedim idrar yolları tıkanması ve enfeksiyonla ilgili 2 gün sonda takıldı.Antibiyotik kullandı.Hem struvit hem de Kalsiyum oksalat taşı gözlendi.Enfeksiyonu geçti.Vedavet in idrar yolları için olan sıvısıni kullandı.Normalde proplan somonlu kullanıyor.Az da olsa ultrasonda oksalat kristalleri vardı bir hafta önce.Su anda problemi yok gibi.Ancak tekrar oluşmaması ya da olan varsa onların da tamamen gitmesi için ne gibi bir beslenme önerirsiniz.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir. 

Kedilerde bahsedilen idrar yolu tıkanıklıkları mama türünün yanı sıra daha çok sıvı alımıyla ilişkilidir. İdrarın pH’sının aktif rol oynadığı taş oluşumlarında temel amaç sıvı alımının arttırılmasıdır.
 
Özellikle yaş mama konusunda kişisel tavsiyem haftada 3-5 paketi 2 öğüne bölerek ve sulandırarak vermenizdir. Kediler normal beslenme düzenlerinde su içme alışkanlığını edinmede zorlanırlar. Kuru mamanın yanında su içmeyi teşvik edecek yollar denemelisiniz. 

Suya hindistan cevizi,nane yaprağı, buz küpleri gibi teşvik edici şeyler ekleyebilirsiniz. Bazı kediler ise özellikle akan suyu sevdiği için su şelaleleri önerilmektedir. Kaliteli içeriğe sahip bir mama ile daima taze su sağladığınız sürece problem olma olasılığını azaltabilirsiniz.
 
 Durumun seviyesi ve taşların yapısı ile ilgili olarak 6-8 aylık bir döneme kadar dahi uzayabilen bir tedavi süresi belirlenebilir. Dolayısıyla bu dönemde dostunuzun beslenmesi ve bakımını düzenleyerek en iyi şartlarda iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.
 

Ayrıca ek olarak C Vitamini takviyesi ile idrar yollarında strüvit taşlarının oluşumunu önlenebildiği son yıllardaki araştırmalarda sunuldu. Bu konuda hekiminize danışabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?