HepiSorKategori: Bakım1 yaşındaki köpeğime hangi köpek mamasını kullanmalıyım?
sercan koran 2 sene önce sordu

Merhabalar arkadaşlar bir sorum olacak 1 yaşında beyaz dogom var reflex mama kullanıyordum pek beğenmedi gibi sürekli yememezlik yaptı https://www.kurumama.com/kopek-mamasi şu sayfadan bana bir mama önerebilir misiniz indirim kodum var o yüzden bu site üzerinden öneride bulunursanız sevnirim bütçemi biraz zorlar ama ND veya Acana düşünüyorum

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
HepiPet üzerinde bir mama markası hakkında yorum ve yönlendirme yapmamaya özen gösteriyoruz. Ancak kişisel olarak köpeklerin beslenmesinde protein, yağ ve lif değerlerinin önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu besin kaynakları da mamaların kalitesini asıl belirleyen içeriklerdir. 
 
Mamalar içeriğine göre kategorilere ayrılır. Farklı fiyat aralığında farklı kalitede bulunmakla birlikte, mamanın içeriğini belirleyen asıl kriter kullanılan içerik kaynaklarıdır. Üst segment mamalarda taze et ve işlenmemiş hayvansal ürünler kullanılırken, daha alt segmentteki mamalarda işlenmiş veya hidrolize proteinler, kemik ve et unu gibi alternatif besin kaynakları kullanılır.
 
Mamanın sindirilmesi ise içeriğine ve tahıl oranına bağlıdır. Köpekler için önerilen lif değeri %2.5-4.5 arasıdır. Aynı zamanda mama içeriğindeki protein oranının en az %10 olması istenir. Lif oranının ideal aralıkta olması kilo kontrolünün yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesinde de etkilidir. Ancak yüksek orandaki lif oranı önemli besin içeriklerinin sindirimini azaltırken, dışkı kalitesini de etkiler.  Et ağırlıklı ve düşük tahıllı mamalar daha hızlı sindirilirken , yüksek tahıl içeren mamalarda sindirim 6-8 saate kadar uzayabilir.
 
Özetle doğru mamayı bulmak için içerik kıyaslamasını yapmanızı öneririm. Bazı mamaların daha lezzetli gelmesinin sebeplerinden biri de içerdiği yağ oranlarıdır. Bu yüzden iştahlı yemesi her zaman mamanın kalitesini göstermez. Sitemizde doğrudan bir mama önerisi vermektense siz evcil hayvan sahiplerini bilgilendirmeyi önemsiyoruz. Önemli olan sürekli devam edebileceğiniz bir mama ile başlamanızdır. Sürekli yapılan besin değişiklikleri sindirim sistemlerini olumsuz anlamda daha çok etkiler.

Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?