HepiSorKategori: Beslenme2 günlükken annesi ölen 2yavru kedi sahiplendim. Aşılarını ne zaman yaptırmalıyım?
Elif köroğlu 2 sene önce sordu

Merhaba 2 günlükken annesi ölen 2yavrı kedi sahiplendim şuan 23 günlük oldular yaş mamaya ve kum eğitimine ne zaman başlamalıyım ilk aşılarını ne zaman yaptırmalıyım bilmiyorum şuan 35 _40cc arası cat milk içiyorlar 4 saatte bir beslesem yeterli olurmu yardımınıza ihtiyacım var

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Şu an 5 haftalık olduğunu düşünerek size bazı bilgiler verebilirim. 5 haftalık kedilerin artık arka dişleri çıkmaya başlar ve yaş mamayla ve ıslatılmış ufak taneli kuru mamalarla beslenmeye başlayabilirler. Yavruları yeni beslenme tarzına alıştırmak için önce bir kaşıkla anne sütünü yemesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra sütü bir çay tabağına da koyabilirsiniz.
 
Bu kısmı da alıştırdıktan sonra biraz yaş mama biraz cat milk karışımıyla 1-2 gün devam edebilirsiniz. 2 hafta sonra da zamanla sütü azaltıp tamamen yaş mamaya geçişi sağlayabilirsiniz. Bu süreci çok hızlı olmamak kaydıyla kedinin yaklaşımına göre kısaltabilirsiniz. Eğer tuvaletini yaparken dışkısı sıvıya dönüyorsa süreci yavaşlatmanız faydalı olacaktır. Ayrıca küçük taneli kuru mamaları alıştırmayı da deneyebilirsiniz. Kaliteli ve içeriği iyi olan bir mamayla beslemeniz son derece önemlidir. 
 
Tuvalet kabına alıştırmanız için 3-4 haftalıktan sonraki dönem genellikle uygundur. Ayrıca tuvaletini yaptırırken kullandığınız pamuklardan koyabilir ve alışma sürecini kısaltabilirsiniz. Eğer yanlışlıkla kabının dışına tuvaletini yaparsa sirke-su karışımıyla temizleyebilir ve dışkının bir kısmını kabına koyabilirsiniz.
 
Sağlıklı büyüyen yavrular günde 10-15gram kilo alırlar ve düzenleri pek bozulmaz. Eğer rutin beslenme ve tuvalet düzeninde bir farklılık görürseniz zaman kaybetmeden veteriner hekime danışmalısınız.
 
Aşıları için 10-12. haftadan sonra parazit tedavilerinin ardından başlayabilirsiniz. Bu konuda kedi aşı takvimi için https://hepipet.com/kedi-asi-takvimi-ve-asilari/ içeriğimize göz atabilirsiniz.
 
Görüşmek üzere
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?