HepiSorKategori: Bakım2 Kedimin beslenmesini aynı anda nasıl düzenleyebilirim?
Ayşegül Yazıcı 2 sene önce sordu

Merhaba,
Biri 9 (Duşka) diğeri 6(Ponyo) yaşlarında olan iki tane kedi besliyorum.
Duşka 7.1 kg, Ponyo da 3,8 kg. Yeme alışkanlıkları birbirinden çok farklı olmasına rağmen maalesef mamalarını ayıramıyorum.
Mama olarak bir süre Orijen Fit & Trim kullandım, kilo durumları stabil hale gelmişti, fakat son 6-7 aydır bu mamayı hiçbir yerde bulamıyorum.
Son 3 senedir de kullandığım markalar da şu şekilde;
N&D düşük tahıllı (balık veya kuzu etli)
N&D tahılsız (balık veya kuzu etli)
Acana (balık veya kırmızı etli)
Orijen (yalnızca fit & trim kullandım)

Sorum şu, Duşka’nın kilo almasını ve Ponyo’nun kilo vermesini aynı anda engelleyecek ne maması kullanabilirim?
Başka markalarda aynı özellikte mama seçenekleri gördüm fakat uzun zamandır tahılsız mama kullandığım için birden tahıllı mamaya geçmek nasıl bir etki yaratır bilemiyorum?

Kilo problemi dışında kedilerimin ikisinde de sağlıkları ile ilgili herhangi bir problem mevcut değildir. Konu ile ilgili tavsiye verebilirseniz çok sevinirim, teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Ayşegül Yazıcı

Attachments
2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle 2 kedinin aynı anda beslendiği durumlarda bu tür problemlerle karşılaşıyoruz. Özellikle bir kedinin daha obur olduğu durumlarda kontrol etmek oldukça zorlaşıyor.
 
Kediler iç güdüsel olarak yalnız yemek yemeye alışmış hayvanlardır. Her ne kadar zamanla birbirlerine alışsalar da yeme alışkanlıkları bu paralelde ilerlemeyebilir. Dolayısıyla yem kaplarını ayırmanız düşük kilodaki Ponyo’nun mama tüketimini arttırabilir. 
 
İlk olarak kedileri ayrı odalarda eş zamanlı olarak besleyebilirsiniz. Tabi ki porsiyon olarak farklı miktarlar olmak kaydıyla. Zamanla kapıları açarak ve mama kaplarını yaklaştırarak kendilerine ait mama kaplarını benimsemeleri faydalı olabilir. 
 
Başlangıçta daha sık ve az miktarda öğünler ile alışma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bunun dışında Duşka’nın giremeyeceği kadar dar şekilde açık bıraktığınız odaya Ponyo’nun mama kabını yerleştirebilirsiniz. Bu sayede sadece Ponyo mamasına ulaşabilecektir. Ayrıca tırmanamayacağı yada ulaşamayacağı kadar yüksek bir alanda da konumlandırabilirsiniz. Bu sayede Ponyo zıplayarak mamaya ulaşabilirken Duşka için ulaşılmaz olacaktır. 
 
Yine mama kaplarını ayırdığınızda sakince diğer mama kabına ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bu konuda sabırlı olmanızı ve adım adım ilerlemenizi öneriyorum. Eğer mama kaplarını ayırmada bir problem yaşamazsanız mamaları bu yönde değiştirebiliriz. Genellikle tahılsız mamaların enerji düzeyi daha yüksektir ve yeterince aktif olmayan kediler için kilo almayı kolaylaştırır. 
 
Duşka için aktivitenin arttırılması, mama ölçüsünün kısıtlanması ve kilo hedefinin takip edilerek ay ay kontrol edilmesi gerekiyor. 
 
Ponyo’nun kilo alması kuru mamaya karşı olan iştahının yanı sıra beslenmesini yaş mamalarla desteklemeniz süreci hızlandıracaktır. 
 
Mama geçişini 1 haftaya yaydığınız sürece bir problem olmayacaktır. Ancak mamaları kıyaslarken içeriğinin yanı sıra enerji değerlerini de kıyaslamanızı öneriyorum. 
 
Görüşmek üzere

Ayşegül Yazıcı 2 sene önce yanıtladı

Buğra Bey merhaba,
Detaylı yanıtınız için teşekkür ederim. Kedilerim günün belirli bir saatinde yemek yemeye alışkın olmadıkları için şimdilik o yöntemi uygulayamıyorum, özellikle Ponyo yaş mamayı bile çok uzun süreye yayarak yediğinden dolayı kuru mamayı önüne koyup yemesini beklemek bütün günümü alabilir 🙂
Fakat dediğiniz gibi kuru mama kaplarının yerlerini ayırdım ve Ponyo’nun mamasını, Duşka’nın çıkmayı çok tercih etmediği bir masanın üzerine yerleştirdim, şuan için güzel gidiyor.
Yaş mama olarak da yine şekersiz ve glütensiz bir mamayı tercih ediyorum, haftada bir haftasonu ödülü olarak 85 grlık bir konserveyi, 60 gr Ponyo 25 gr Duşka olmak üzere (direkt gramaj olmasa da en azından oranı böyledir) ikiye ayırıp veriyorum. Sizce bu yaş mamayı da Ponyo’ya daha sık mı vermeliyim?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Tekrar merhaba,
 
Yaş mama miktarını haftada 3’e çıkarmanızı öneririm. Bu sayede alacakları sıvı miktarının artmasını da sağlamanız idrar yolu problemlerinin önüne geçmede etkili olacaktır. Tabi bu mamaları yiyebildikleri son noktaya kadar sulandırmanız çok daha faydalı olacaktır. 
 
Ponyo’nun daha fazla yaş mama yemesinde bir problem yok. Bunun dışında iştahını arttırmanız gerekirse vitamin takviyelerini deneyebilirsiniz. Mümkün olduğunca ponyonun da daha fazla yaş mama yemesi kilo almasını hızlandıracaktır. En azından 4 kilo ilk aşamada hedef olarak belirlenebilir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?