HepiSorKategori: Beslenme2 kedimin mama seçmeleri ve mide hassasiyetleri nedeniyle ne verebilirim?
Deniz 3 sene önce sordu

Merhaba 2 kedimi mama seçmeleri ve mide hassasiyetleri yüzünden tavuk cigeri patates misir havuc karışımı püreyle besliyorum (hepsi pişirilmiş) içine haftada 1 haşlanmış yumurta da ekliyorum.hafta sonlarıda pismiş balık veriyorum.bu karisimlar kedilerin hergün yemesi icin zararlimidir.kediler ek olarak hangi besine ihtiyaç duyarlar bunu ogrenmek istedim.cunku cigerin yuksek miktarda a vitamini icerdigini ve bunun uzun vadede zararli olabilecegini okudum tavsiyeleriniz nelerdir.ev yapimi mamadan vazgecmek istemiyorum.dogru ve yanlislarimi yazarsaniz cok sevinirim iyi calismalar.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle mide hassasiyetleri konusunda probiyotik takviyelerini öneriyorum. Genellikle iyi kalitede içeriğe sahip mamalarda bu tarz problemleri görme olasılığınız düşüktür. Eğer kaliteli içerikteki mamalara rağmen yine bu problemi gözlemliyorsanız sebebi beslenmesinden ziyade sağlık probleminden kaynaklıdır. 
 
Bununla birlikte evde hazırladığınız mamalar doğru oranda ve içerikte olduğu sürece bir problem yaratmayacaktır. Ancak bu noktada bir veteriner hekimden doğrudan destek almanızı öneririm. Özellikle kedi beslenmesi et ağırlıklı olmalı , bahsettiğiniz gibi vitamin seviyeleri dengelenmeli, ek olarak taurin, balık yağı, omega takviyesi, lif takviyeleri, e vitaminleri gibi destekleri de sağlamalısınız. Ve tabi ki bunların da günlük alım miktarlarına göre dozlarına dikkat etmelisiniz. 
 
Kuru mama ile hazırladığınız mamayı asla aynı anda vermemelisiniz. Hijyene dikkat etmeli her yemek sonrası bakteri üremesine karşın yemek kaplarını 1/30 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlemelisiniz.
 
Avantaj olarak sindirimi daha kolay ve biyoyararlanımı daha yüksektir, diş ve deri-tüy sağlığını daha iyi destekler, dışkı kalitesini arttırır. Ancak bu saydıklarım doğru oranda ve doğru şekilde düzenlendiğinde geçerlidir. 
 
Dezavantaj olarak ise parazit ve bakteriyel risklerin yanı sıra, dengeyi korumanız zor olabilir. 
Bu konuda ciddi bir destek almanızı öneriyorum.
 
Görüşmek üzere

Neko 3 sene önce yanıtladı

Cok ama cok tesekkur ederim aradigim seffaf yorum buydu hemen hekimime basvurcam planlama ve takviyeler icin

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?