HepiSorKategori: Beslenme2 yavru kedimi aynı anda beslemekte zorlanıyorum. Ne yapabilirim?
bskze 2 sene önce sordu

Merhaba,

Biri 3 aylık diğeri 2 aylık iki british yavrularım var.
3 aylık olan dişinin iştahı yerinde ve bol bol yiyor. 2 aylık erkek geçen hafta ailemize katıldı, diğer yavru ile sorunsuz anlaştılar bazen ipin ucunu kaçırsalar da. Fakat şöyle bir sorun var ki 3 aylık dişim hem kendi mamasını bitiriyor hem de 2 aylık erkeğin mamasına sulanıyor. Dişi inanılmaz hızlı kilo alırken erkek el kadar kaldı.

2 aylıkken sahiplendiğim dişi yavru 800gr’dı, 1 ayda 1,2 kg oldu. Erkek ise geldiği günden beri 900-950 gr. Veterinerime sordum ayrı odalarda yedir dedi.

Free feeding yapmıyorum, dişi kedim sabah 6 gibi ilk öğününü yiyor, ardından evden çıkarken bir miktar daha koyuyorum öğlen yemesi için, akşam 8-10 arası bir grup daha yiyor. 2 öğüne mi düşürmeliyim?

Erkek kedim ise zaten dişi etraftaysa mama kabına yanaşmıyor götürüp önüne koyarsam belki yiyor. Odaları ayırdım sabah ve akşam erkeği başka bir odaya götürüp mama veriyorum yiyor (öğlen hiçbir şey yemiyor tabi) ama dişinin yarısı kadar bile yemiyor. Zaten kuru mamaya eğer çok aç değilse yanaşmıyor. Sahiplendiğimde (1 hafta önce) benden önceki sahibi erkek kediyi haşlanmış patates, haşlanmış havuç ve süt (süt tozu/su) karışımı ile besliyormuş ara ara da kardeşlerinin kuru mamalarını yiyormuş. Gelir gelmez yaptığı karışıma kuru mama ekleye ekleye artık hafif suyla ıslatılmış düz kuru mama vermeye başladım.
Fakat dişinin yanında o kadar küçük kaldı ve o kadar az yiyor ki nasıl yemeğe istekli hale getireceğimi/kilo aldıracağımı bilemedim.

Aynı şekilde dişi kedinin kilosu şuan normal mi yoksa biraz daha mı az yemesi gerekir?

Yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
8 Haftalık bir kedinin 600-1200gr arası olması normal sınırlarda kabul edilir. Bu rakam kedinizin yapısı ve genetiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. 
12 Haftalık bir kedi ise 1-1.800gr arası normal kabul edilir. 
 
Kedilerinizin gelişme döneminde beslenme alışkanlıklarını yönlendirmeniz ileride rahat etmenizi sağlayacaktır. Yavaş yeme mama kaplarını önerebilirim. Ayrıca kedileriniz oyuncaklar ile mama etmeyi de seviyor olabilir. Bazı kediler bu tarz mama toplarından fayda görebiliyor. Kedilerinizi ev yemeği ile asla beslememelisiniz. Kuru ve yaş mamaların yanında dilediğinizde çiğ yiyecekler verebilirsiniz. 
 
Bu konuda verebileceğiniz ek yiyecekler için yazımıza göz atabilirsiniz. 

Kedinizi Çok Sevindirecek 7 Yiyecek


 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?