HepiSorKategori: Beslenme6 aylık bonacibo yavru kedi mamasından prochoice’e geçtik. Sizce nasıl?
Eren 2 sene önce sordu

Merhabalar benim kedim 6 aylik bonacibo yavru kedi mamasi kullaniyorduk fakat veterinerimizin ve yakinlarimizin istegiyle pro choice gectik sizce pro choice kedi mamasini gonul rahatligiyla kullanabilirmiyim tesekkurler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

HepiPet üzerinde bir mama markası hakkında yorum ve yönlendirme yapmamaya özen gösteriyoruz. Bu konuda bilgilendirme yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak kedilerin beslenmesinde protein değerlerinin önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu protein kaynakları da mamaların kalitesini asıl belirleyen içeriklerdir. 

Kediler için tabi ki kaliteli içeriğe sahip mamaları öneriyoruz. Bunun için mamanın içindekiler kısmına göz atabilirsiniz. İşlenmiş protein kaynakları, hayvansal olmayan protein kaynakları ve katkı maddelerinden kaçınmalısınız.  Genellikle mamaların fiyatını belirleyen unsurlar da yine içeriğin kalitesiyle doğru orantılıdır.

Mamalar içeriğine göre kategorilere ayrılır. Farklı fiyat aralığında farklı kalitede bulunmakla birlikte, mamanın içeriğini belirleyen asıl kriter kullanılan et kaynaklarıdır. Üst segment mamalarda taze et ve işlenmemiş hayvansal ürünler kullanılırken, daha alt segmentteki mamalarda işlenmiş veya hidrolize proteinler, kemik ve et unu gibi alternatif besin kaynakları kullanılır.
 
Tabi ki kedilerin etçil olduğunu göz önüne alırsak besinlerle aldıkları et kaynağının işlenmemiş ve doğal olmasını tavsiye ederiz. Bu noktada karar kedinizin damak tadı ve sizin karşılayabileceğiniz fiyat aralığına göre değişmektedir. Mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyasladığınızda bahsettiğim noktaları siz de fark edebilirsiniz.
 
Özetle doğru mamayı bulmak için içerik kıyaslamasını yapmanızı öneririm. Kedinizin seveceği aromaları onu tanıdığınız kadarıyla küçük gramajlarda deneyebilirsiniz. Bazı mamaların daha lezzetli gelmesinin sebeplerinden biri de içerdiği yağ oranlarıdır. Bu yüzden iştahlı yemesi her zaman mamanın kalitesini göstermez. Son olarak olası mama geçişinizde sindirim problemi yaşamamak için yeni mamayı kademeli olarak arttırarak tüm geçişi 7 güne yaymanız gerekiyor.
 
Sitemizde doğrudan bir mama önerisi vermektense siz evcil hayvan sahiplerini bu şekilde bilgilendirmeyi önemsiyoruz. 

Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?