HepiSorKategori: Beslenme6 yaşında erkek kedimi kısırlaştırmalı mıyım?
Profile photo ofbeyza-ceyddaBeyza Yılmaz 3 sene önce sordu

Merhaba 6 yaşında yavruyken sokaktan aldığım erkek kedim var. Geçen sene taş döktü. Kısırlaştırınca daha çok hareketsiz kalır diye kısırlaştırmadıkta. Benim korkum sürekli aynı kuru mamayı yiyor. Yaş mama, farklı marka kuru mama, herhangi bi şekilde ev yemeği asla yemiyor. Aç kalsa da ağzına sürmüyor. Bu ilerde bi sorun oluşturur mu bizim için? Bu yememe alışkanlığını değiştirmek için ne yapmalıyım? Bir kez mamasını bulamadık, evde de bitmişti 3-4 gün hiçbi şey yemediğini hatırlıyorum. Öyle inat. Yardımcı olursanız çok sevinirim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin kısırlaştırılmasından sonra hareketsiz kalması aslında önlenebilir bir durumdur. Yeterli ilgiyi ve besin kısıtlamasını sağlarsanız kilo almasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca idrar yolları tıkanıklıkları ve taşlar hareketsiz hayatın yanında bir çok etkenin birleşmesi ile ortaya çıkan bir problemdir. Ve temel nedenlerinden biri de yetersiz sıvı alımıdır.
 
Kedinizin yaş mamaları sevmemesi bu konuda dezavantaj yaratıyor. Normal beslenme düzeninde haftada 2-3 kutu yaş mamanın yedirilmesini öneriyorum. Kuru mama ile içilen su yetersiz gelebiliyor ve yoğunlaşan idrar taş oluşumuna daha yatkın hale gelebiliyor.
 
Tavsiyem kısırlaştırmanız ve sonrasında beslenme kontrolünü sağlayarak sıvı alımını arttırıcı yöntemler denemeniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?