HepiSorKategori: Bakım8 aylık kedim 3 gün önce birkaç gün boyunca yediklerini kustu
Profile photo ofcansuakgun2000Cansu Akgün 2 sene önce sordu

8 aylık kedim 3 gün önce birkaç gün boyunca yediği kuru mama, tavuk ve yumurtanın hepsini hiç sindirmemiş olduğu gibi kusmuştu. Bugün de bonacibo mamadan proplan yavru mamasına geçiş yapayım dedim yine kustu hiç ısırmadan kırmadan yuttuğunu gördüm. İshal değil, dışkısında bir renk değişimi de yok. Bu kusma hariç 3 gün yemesi yine normaldi. Halsizlik durumu da yok.Veteriner hekim ne uygulayabilir bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin beslenmesinin düzenlenmesi ve sık sık değiştirilmemesi ilk olarak dikkat etmeni konu. Kediler yumurta ve tavuk yiyebilirler ancak bunu çok sık ve üst üste yapmanız durumunda sindirim sistemini bozacaktır. Özellikle kuru mama ile aynı öğünde başka bir besin vermemenizi öneriyorum.
 
Kusmanın da içeriği ve sıklığı sürecin takibinde önemlidir. Eğer kediniz iştahsız ve yediğini kusuyor ise üst sindirim sisteminde bir problem olabilir. Şu an önerim kedinizi yakından gözlemeniz ve beslenmesini bir süre sadece kuru mama ile devam ettirmeniz.Eğer kusma devam ederse vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmelisiniz.
 
Veteriner hekiminiz ise öncelikle enfeksiyon ihtimalini düşünerek kan tahlili isteyebilir. Bununla birlikte yediği bir yabancı cisim veya midesini rahatsız edebilecek bir sebebi göz önüne alarak röntgen isteyebilir. Kusmanın altında yatan sebebe bağlı olarak tedavisi belirlenecektir. Kusmanın da fotoğraflarını çekmeniz muayene sırasında yardımcı bulgu olarak değerlendirilecektir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?