HepiSorKategori: BakımCavalier king charles ırkı köpeğimizin tuvaleti sürekli cıvık. Ne yapmalıyız?
Çiğdem 2 sene önce sordu

Merhaba,

Cavalier king charles ırkı köpeğimiz 2 Ağustos doğumlu ve aldığımızdan beri cıvık dışkı yapıyor. Hangi mamayı önerirsiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle köpeğinizin dışkısının kıvamı sağlığı konusunda çok ciddi belirtileri taşır. Sağlıklı bir köpeğin dışkısı düzenli, genellikle tek parça ve yumuşak-katı kıvamdadır. Üzerinde herhangi bir mukus, kan ve yabancı cisimler bulunmaz. Eğer köpeğiniz sürekli bu şekilde tuvaletini yapıyor ise ciddi bir sindirim sistemi problemi yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Ayrıca bu durum sindirim sisteminin de tam olarak besin emilimini sağlayamadığı gibi gelişim döneminde ihtiyacı olan besinleri de yeteri kadar alamadığı anlamına gelir. 
 
Köpeğinizin parazit tedavilerini ve aşılarını düzenli olarak yaptırmanıza rağmen bu tarz bir problem görmeye devam ediyorsanız sindirim sisteminin detaylıca incelenmesi gereklidir. Ayrıca dışkı örneği ile laboratuvarda yapılacak tahliller ile problemin sebebi araştırılmalıdır. 
 
Tüm bunların yanı sıra eğer köpeğinizi sürekli farklı yiyeceklerle besliyorsanız, ev yemekleri veriyorsanız ve sık sık mama değişikliği yapıyorsanız da bu duruma sebep olabilirsiniz. Lütfen bu konuda daha fazla vakit kaybetmeden bir veteriner hekime görünün. Dostunuzun beslenmesinin en önemli olduğu gelişme döneminde bu tarz problemler ileride ciddi sonuçlara yol açabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?