HepiSorKategori: BeslenmeDiyabetik kedimi nasıl beslemeliyim?
Merve Banarlı 1 sene önce sordu

Konu: Diyabetik Kısır Kedi

Merhaba,

Kedimi 9 aylıkken sokaktan aldım. Şu an 1,5 yaşında. Kısır, erkek, sarı uzun tüylü tekir. Hem diyabetik hem de kısır olduğu için besleme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Diyabetik olduğu için proteinden zengin karbonhidrattan fakir mama vermek istesem de kısır olduğu ve idrar yolları tıkanabileceği için bir yandan proteinden fakir mama ile beslemek de önemli. Ayriyeten kronik idrar yolu iltihabı da var. Ve kronik gingivitis, 4 defa antibiyotik, bir defa da interferon tedavisi uygulandıgı halde geçmiyor. Tüm bu sebeplerden ötürü ne yapacağımı bilmiyorum, nasıl bir beslenme rejimi uygulamalıyım?

Öteki taraftan günde 1 litreye yakın su içip bir o kadar da idrara çıkıyor. İdrarda zorlanma yok ve çok fazla miktarda çiş yapıyor yani içtiği tüm suyu çıkartıyor, 5 kg kum 3-4 gün ancak yetiyor. Ve aylardır karnı hamile gibi şiş. İç parazit tedavisini en başından beri 2 ayda bir düzenli olarak uygulamış olsam da sanırım bahçede kuş pisliğine falan bulaştı, bilmiyorum, 3 hafta önce 10 cm uzunluğunda tenya kustu. Simdi bu ilacın yanı sıra başka bir parazit ilacı uyguluyorum. Karın şişliği idrar yolu ya da mesane enfeksiyonundan mı iç parazitten mi bilmiyorum. Bu arada 6 kutu doğal takviye kullandım bir ara, 1 aydır kullanmıyorum, kullanırken su içme ve idrara çıkma normale dönüyor, bırakınca yine eskisi gibi oluyor.

1.) Diyabetik ve kısır+idrar yolu enfeksiyonu olan kedimi nasıl beslemeliyim?
2.) Karın şişliği için ne yapmalıyım?

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.
Merve Banarlı

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba Merve,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Kedilerin zorunlu etobur olduğu düşünüldüğünde, enerji seviyelerini koruyabilmeleri için yüksek düzeyde protein almaları gereklidir. Örneğin yabani kedilerde günlük enerji protein ve yağ tarafından sağlanırken, karbonhidratlar neredeyse tüketilmez. Diyetteki protein miktarı yetersiz kaldığında yağsız bölgelerden vücut kütle kaybı ile bağışıklığın zayıflaması da olasıdır.
 
Düşük yağ içeriği ve yüksek lif içeren mamalar ise lezzet üzerinde etkili olacağı için kediniz tarafından istenmeyebilir. Hayvansal proteinler genellikle kediler için daha çekicidir.
 
Yaygın inanışın aksine yüksek proteinli diyetle beslenmenin özellikle Kronik böbrek hastalığı üzerine etkisi üzerine yapılan çalışmalarda henüz kesin bir sonuç elde edilememiştir. Bunun yanında diyetlerin KBY etkisinin karşılaştırılması amacıyla 2005 yılında yapılan bir araştırmada yüksek ve normal protein seviyelerinde beslenen kedilerde kilo kayıpları ve vücut kondisyonları değişmedi. Ancak yüksek proteinle beslenen kedilerin toplam yağ kaybı daha fazlaydı.
 
Diyabetik bir kedinin beslenmesi için uygun diyet planları yapılan araştırmalar sonucunda gelişiyor. Bununla birlikte içeriklerin glisemik değerlerin kontrol edilmesi ise oldukça önemli hale geldi. Yüksek protein ( >%45) ve düşük karbonhidrat ( <%20 ) içeren beslenme şekli, kedilerin doğal beslenme alışkanlıklarına daha çok benzer. Bu yüzden özellikle nişasta bazlı yüksek karbonhidrat içeren besinlerin ve lif oranı arttırılmış beslenme planlarının kediler için uygun olmadığı kabul ediliyor.
 
Bununla birlikte, metabolik aktivitenin kontrolü, insülin ve beslenme planı ile sağlanabilecek diyabetik remisyon için yapılacak önerilerin 3 ana hedefe yönelmesi gereklidir.
1. Kilo kontrolü & Fazla kiloların kaybı, ( Beslenme programı oluşturulması)
2. Postprandiyal hiperglisemiyi azaltma ( Diyet içeriğinin belirlenmesi).
3. Endojen insülin salınımını uyarmak (Daha düşük glisemik indekse sahip ve metabolize edilmesi kolay aminoasitler ile uyarımın sağlanması)
 
İdrar yolu problemleri ise beslenmenin içerdiği nem oranıyla ilgili tekrarlamaya yatkınlık gösterirler. Özellikle kedinizin beslenmesine bir kaç kutu yaş mama eklemeniz sıvı alımını arttıracaktır. Bahsettiğiniz 1 litre sıvı alımı bir kedi için normal değildir. Sağlıklı bir kedinin günde alması gereken miktar kilo başına 40-60ml arasında değişmektedir. 
 
Kedinizde görülen çok fazla su alımı ve atılımı polidipsi ve poliüri olarak adlandırdığımız belirtilerdir. Bu belirtilere sebep olabilen en yaygın nedenler;

  • Diyabet,
  • Hipertiroidi,
  • Kronik böbrek yetmezliği olabilir. 

Bu belirtilerin altında yatan sebebi öğrenmeniz için bir takım laboratuvar testleri, tam kan sayımı, kan biyokimya tahlili, idrar tahlili ve idrar kültürü bakılması gerekebilir. 
 
Tam kan sayımı kandaki enfeksiyon veya iltihap gibi belirtileri gösterebilirken, biyokimya karaciğer, böbrek, gastrointestinal sistem gibi farklı yapıları değerlendirebilir. Ayrıca sıvı alımı ve atımı ile ilgili olarak elektrolitlere de bakılarak sodyum ve potasyum gibi hayati minerallerin değerleri incelenmelidir.  
 
İdrar tahlili, kedinizin böbreğinin idrara yansımasını ve olası enfeksiyon belirtileri arayacaktır. Bu konuda veteriner hekiminize ve bir beslenme uzmanına danışmanızı öneririm. Karındaki sıvının karakterini bilmeden bir yorum yapmamız zor. Ayrıca parazit tedavilerini düzenli olarak takip ediyorsanız bununla ilgili bir bağlantı olmayabilir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?