HepiSorKategori: BeslenmeKangal köpeği yavrumun ayağı dönmeye başladı
Taylan 2 sene önce sordu

Merhabalar biri dişi biri erkek 2.5 aylık iki kangal yavrum var dişi olanın ayakları birazcık dönmeye başladı veterinerim d vitamini eksikliği olabileceğini söyledi ve eczaneden insanlar için olan d3 vitamininden alıp sularına  karıştırıp verebileceğimi belirtti. Sizce bu yeterli olur mu ? Tavsiye ettiğiniz bir ürün var mı ? Ben ekmeğin üzerine damlatıp yedirmenin daha mantıklı ve verimli olacağını düşünüyorum bana katılır mısınız ? Son olarak bu tedaviyi ne kadar süre uygulamalıyım ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz durum iri ırk köpeklerin yavrularında ve gelişme çağındaki köpeklerde daha sık görülür. Genellikle beslenme yetersizliği, genetik yatkınlık, salter harris kırıkları gibi sebeplere bağlı olarak oluşur. Eğer yavrular anne sütünün yeterince alamadıysa yatkınlığı arttırmış olabilir. 
 
Kemiklerin uç kısımlarında büyüme plağı dediğimiz kemiğin gelişimini sağlayan yapılar vardır. Bu plakların eşit gelişmediği durumlarda ayağın dönmesi ile karşılaşılabilir. Eğer sorun beslenme kaynaklı ve başlangıç aşamasındaysa kemik gelişimini destekleyici takviyeler denenebilir. Ancak ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gerekecektir.
 
Bu açıdan bir cerrah veteriner hekimin muayene etmesini öneriyorum. Erken müdahale edilebildiğinde düzelme görülebilirken, geç kalındığında topallık, eklem problemleri, kemik gelişim problemleri görülebilir. Dolayısıyla bu konuda daha detaylı bir inceleme yapılmasını öneriyorum. Ayağın kısa kalması gibi durumlar oluşmadan büyüme plaklarının aktif olduğu dönemde müdahale edilmelidir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?