HepiSorKategori: BeslenmeKapının önünde bulduğum köpek tavuktan başka bir şey yemiyor
Misafir 2 sene önce sordu

4 gün önce kapının önünde buldum terkedilmiş gibi köpek maması aldım evden yemek verdiysem yemedi sonra tavukta deniyeyim dedim tavuğu yedi şuan tavuktan başka bişi yemiyor huyunu nasıl beslenme alışkanlığı var hiç birşey bilmiyorum ama sürekli tavuk yemeside uyuz yapar diye bir söylem aldım size danışayım dedim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle şu an gerçekten ideal kilosunda değil. Bu nedenle tavuk vermeye devam edebilirsiniz ancak yaş mama ile yavaş yavaş kuru mamaya geçişi sağlamalısınız. Bir süre kuru mamaya tavuk suyu ekleyerek deneyebilirsiniz. Genelde hayvanlar alıştıkları kıvamı devam ettirme eğilimindedirler. Bu nedenle mamanın da bir şekilde beslenmeye katılması gereklidir. Ancak uyarmam gereken nokta kuru mama ve tavuğu aynı öğünde vermemenizdir. İshal ve sıvı kaybı problemlerine yol açabileceğinden bu duruma özellikle dikkat etmelisiniz. 
 
Tavuk besleyici bir yiyecek olsa da tam anlamıyla ihtiyacı olan besinleri sağlamaz. Alması gereken ek vitamin ve mineralleri tek kaynaktan alamayacaktır. Bu nedenle önce bir öğün tavuk bir öğün mama ile başlayıp tek başına mamaya döndürmeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında ise büyük kuzu,koyun, dana kemiği vererek ara sıra mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?