HepiSorKategori: BeslenmeKedi mama hakkında bilgi almak istiyorum
Elif Ece 2 sene önce sordu

Merhaba ben sizen bir kedi mama markası olan Proline için bilgi almak istiyorum. Acaba içerik olarak nasıl? N&D gibi markalar bütçemizi aştığı için bu mamayı tercih etmek istedik. Sizce fiyatına göre whiskas gibi markalardan daha mı iyi içerik olarak? Eğer değilse yine bu fiyat civarında hangi kedi mama markasını kullanmalıyım? İyi günler.

kedi mama

kedi mama https://hepipet.com/hepipedia/etiket/kuru-mama/

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
HepiPet üzerinde bir mama markası hakkında yorum ve yönlendirme yapmamaya özen gösteriyoruz. Ancak kişisel olarak kedilerin beslenmesinde protein değerlerinin önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu protein kaynakları da mamaların kalitesini asıl belirleyen içeriklerdir. 
Kediler için tabi ki kaliteli içeriğe sahip mamaları öneriyoruz. Bunun için mamanın içindekiler kısmına göz atabilirsiniz. İşlenmiş protein kaynakları, hayvansal olmayan protein kaynakları ve katkı maddelerinden kaçınmalısınız.  Genellikle mamaların fiyatını belirleyen unsurlar da yine içeriğin kalitesiyle doğru orantılıdır.

Mamalar içeriğine göre kategorilere ayrılır. Farklı fiyat aralığında farklı kalitede bulunmakla birlikte, mamanın içeriğini belirleyen asıl kriter kullanılan et kaynaklarıdır. Üst segment mamalarda taze et ve işlenmemiş hayvansal ürünler kullanılırken, daha alt segmentteki mamalarda işlenmiş veya hidrolize proteinler, kemik ve et unu gibi alternatif besin kaynakları kullanılır.
 
Tabi ki kedilerin etçil olduğunu göz önüne alırsak besinlerle aldıkları et kaynağının işlenmemiş ve doğal olmasını tavsiye ederiz. Bu noktada karar kedinizin damak tadı ve sizin karşılayabileceğiniz fiyat aralığına göre değişmektedir. Mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyasladığınızda bahsettiğim noktaları siz de fark edebilirsiniz.

Özetle doğru mamayı bulmak için içerik kıyaslamasını yapmanızı öneririm. Kedinizin seveceği aromaları onu tanıdığınız kadarıyla küçük gramajlarda deneyebilirsiniz. Bazı mamaların daha lezzetli gelmesinin sebeplerinden biri de içerdiği yağ oranlarıdır. Bu yüzden iştahlı yemesi her zaman mamanın kalitesini göstermez. Sitemizde doğrudan bir mama önerisi vermektense siz evcil hayvan sahiplerini bilgilendirmeyi önemsiyoruz. 

Görüşmek üzere 🙂

minnoskoss75 2 sene önce yanıtladı

Teşekkürler cevaplarınız için

Toplam 6 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?