HepiSorKategori: BeslenmeKedi ve köpeklere kemik verilmeli mi?
Misafir 2 sene önce sordu

Merhaba, benim sorum aslinda sozde soru olacak ama yine de konunun uzmanlari sizler oldugunuz icin; hem pet sahipleri hem de sokak hayvanlarini besleyen bir cok kisi, kedilere ve kopeklere, kemik ve etli kemik vermeye devam ediyor; bu konuda internette yazan bir cok aciklamaya gore, hayvanlara kemik verilmemesi gerektigi acikca belirtiliyor, uyariliyor, zararli oldugu belirtiliyor. Ancak, cogu kisi kemik vermeye devam ediyor. Bu konuyla alakali herkesi bilgilendirici ve daha buyuk bir portal uzerinden butun veterinerlerin tek bir agizdan sosyal kampanya ve duyuru esliginde bir bildiri yayinlamasi mumkun mu yoksa bu konuda sosyal medyada bu tarz reklam gibi duyurur yapilamiyor mu? yasak mi? Konuyla alakali bilgi verebilir misiniz lutfen? Soruyu sormamdaki amac, herkesin birbirinden habersiz kopeklere kedilere kemik vermeyin demelerine ragmen, kemik vermesi ve bu olayin, hayvanlarda cok buyuk ve olumcul saglik sorunlarina yol acmasi hakkindaki endisem; toplu-bilinc neden olusturamiyoruz, olusturmak icin ne yapabiliriz? Tesekkurler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle yaklaşımınız için teşekkür ederim. Bilinçlenmenin dostlarımızın hayatlarına doğrudan etki ettiğini daha fazla anlatmamız gerekiyor. Bazen gözden kaçabilen bilgiler nedeniyle yanlış beslenme, bakım şartları sağlanıyor ve dostlarımızın sağlığını tehdit eden durumlara sebep oluyor.

Kemik verilmesi konusunda ise kedi ve köpeklerin doğal beslenme alışkanlıkları bize yol gösteriyor. Nitekim yapılan araştırmalar da bu yönde ilerliyor. Beslenme tamamen belirli bir modele oturtulabileceği gibi hem mama hem de ek besinlerle destekelenbilmektedir.

Örneğin çiğ beslenme olarak bilinen , köpek ve kedilerin doğadaki yeme alışkanlıklarının göz önüne alınarak hazırlanan beslenme planlarında hayvanların doğadaki avlarında yedikleri besinler örnek alınır. Avlanan bir köpek veya kedi gördüyseniz tüyler, kemikler, organlar dahil hemen her kısmı yiyebilirler. Diş ve tırnaklar dışında geriye bir şey kalmaması ise dostlarımızın beslenmesi konusunda ipuçları sunar. Avda bulunan kemikler, kalsiyum gibi besinlerin mükemmel ve dengeli bir şekilde alınmasını sağlar. Eğer dostunuzun beslenmesinde yeterli seviyede kalsiyum sağlayamazsanız kemik-eklem problemleri, deri problemleri , gelişme bozuklukları gibi farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kemik konusuna geldiğimizde ise kedinin çiğneyebileceği boyutta olmak kaydıyla (tavuk ve kuş kaynaklı) kemik vermenizin bir zararı olmayacaktır. Köpekler için de yine boyut olarak daha büyük olmak üzere, yuvarlak yapıdaki kemiklere yönelinmelidir. Tavuk kemikleri gibi küçük kemikler özellikle hızlı yemeyi seven köpekler için tehlikeli olabilir.

Ayrıca kemiklerin kırılganlığının ortam sıcaklığına bağlı olduğu da bir araştırmada ortaya çıkarılmıştı. Buzdolabından çıkarıp anında vermediğiniz sürece kemiklerin bir zararı bulunmamaktadır.

En önemli nokta ise kemiklerin bahsettiğimiz gibi doğada yer aldığı şekliyle tüketilmesidir. Yani kemikleri haşlamak veya fırınlamak önerilmez. Yapısı itibariyle pişirilen kemikler dostunuz için sindirimini zorlaştıracak ve sağlık problemlerine sebep olacaktır. Bu kemiklerin kırılganlığı artarak sindirim sistemine batma, ağız içine zarar verme gibi durumlara sebep olabilir.

Maalesef bu gibi konularda internette çok fazla bilgi karmaşası oluşuyor ve HepiPet olarak bu alanda güvenilir bilgi kaynağı olarak ”sadece” veteriner hekimler ile hizmet sunuyoruz.

Bilgilendirme çalışmaları ve içeriklerle hayvan sahiplerine HepiPet üzerinden doğru öneriler sunmaya devam edeceğiz. Her türlü sorunuzda bize ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere

Toplam 4 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?