HepiSorKategori: BeslenmeKedilerde hazımsızlık nasıl oluyor ?
Minnosx 2 sene önce sordu

Kedilerde hazımsızlık nasıl oluyor sebepleri nelerdir ve ne iyi gelir ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedileri etkileyen en yaygın durumlar arasında sindirim sistemini doğrudan etkileyen hazımsızlık problemleri de vardır. Özellikle yeterince hareket etmeyen ve kilolu kedilerde oldukça sık görülür. 
 
Kediler doğal hayatlarında su içme alışkanlığına sahip değillerdir. Günümüz koşullarında kullanılan kuru mamalar da ek olarak su içme ihtiyacı doğurmuştur. Bu nedenle kedilerin su içme alışkanlıklarını tam olarak kazandıklarını söyleyemeyiz. Yetersiz sıvı alımı kuru mamaların içerdiği yüksek lif oranlarıyla sindirim süresini uzatmaktadır. Zaten uzun süren sindirim besinlerin tam olarak sindirilememesi ile daha da zorlaşmaktadır. 
 
Kedilerin yeterince aktivite yapmaması ve mamaya kolay ulaşımı ile birlikte sıklıkla karşılaştığımız kabızlık durumu ortaya çıkar. Özellikle uzun süren kabızlık olgularında durum çok ciddi bir hal alır ve ölüme dahi yol açar.
 
Günlük beslenmesine sıvı takviyesini sağlayabileceği yaş mamaları ekleyerek ve su içmesine teşvik ederek bu problemleri önleyebilirsiniz. Sindirim konusunda probiyotik takviyeleri de oldukça etkili olmaktadır.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?