HepiSorKategori: BakımKedim 13 yaşında ve iyice mama seçmeye başladı
tolga 2 sene önce sordu

merhaba ;

kedim 13 yaşında ve iyice mama seçmeye başladı ve zayıfladı.kısır ve dişi. bana yaşına uygun ve sağlıklı bir mama önerisi yapmanız mümkün mü acaba ? bir veteriner royal canin ageing +12 maması önerdi ama markadan dolayı pek sıcak bakmıyorum.teşekkür ederim , iyi çalışmalar

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kediniz yaşı dolayısıyla beslenmesinde daha yumuşak mamaları da tercih edebilir. Özellikle görülebilen ağız ve diş eti problemleri kedilerin beslenme şekillerini doğrudan etkiliyor. Eğer kedinizde bir ağız kokusu veya kuru mama yemede zorluk gözlemliyorsanız veteriner hekiminize görünmelisiniz.

Bunun dışında mamaların aromalarını değiştirerek de bazen fark görebiliyoruz. Mamaya et suyu eklemek de iştahlarını tetikleyebiliyorlar. Bu noktada kedinizin neleri sevdiğine bağlı olarak bir seçim yapmanızı öneriyorum. Yaşlı kedilerin azalan aktivite oranı nedeniyle kalorisi azaltılmış mamalar önerilebilir. Bu konuda bir marka önermektense içeriğini kıyaslayarak doğru seçimi sizin yapmanızı doğru buluyorum.

Mamaları kıyaslama noktasında daha önce yazdığım önerileri ilettiğim soruda inceleyebilirsiniz.

Kedi mama hakkında bilgi almak istiyorum

Son olarak kedinizin beslenmesinde yaş mamaları da eklemenizi sıvı alımının arttırılması açısından öneriyorum. Eğer kediniz iştahsız ve bu durum devam ediyor ise bir sağlık problemi nedeniyle tetikleniyor olabilir. Kusma, ishal, halsizlik gibi ek belirtiler görür iseniz vakit kaybetmemeniz gerekiyor.

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?