HepiSorKategori: BakımKedim 7 aylık ve tekir. Bir türlü kuru mama yemiyor
hatice 2 sene önce sordu

Merhaba kedim 7 aylık ve tekir. Bir türlü kuru mama yediremiyoruz. Tüm yöntemleri denedim aç bıraktım yaş mamayla az az karıştırarak vermeye çalıştım ama bir türlü yemiyor 3 gün önce kısırlaştırdık. Kısır kediler için özel kuru mama da aldık fakat yemiyor. Başka hiç birşey vermedim ve yara iyileşmesinin ve sağlığının bozulmasından endişeliyim. Nasıl beslemeliyim. Kuru mama haricinde bir seçenek sunarsanız sevinirim. Çünkü onu asla yemiyor.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler özellikle mama konusunda seçicidir ve beslenme konusunda standartları pek yoktur  Tavsiyem farklı markalar ve aromalarda mamaları denemeniz. Yaş mamaları hafif ısıtarak aromasını ortaya çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte aldığınız kuru mamanın oksijenle temasını olabildiğince azaltırsanız bayatlamasını geciktirir ve aromasını saklayabilirsiniz. Yine tavuk ve et sularını buz küpleri ile saklayarak bir süre geçiş olarak kullanabilir sonrasında kuru mama ile devam edebilirsiniz.

Kedinizin farklı aromalar ve lezzetlerde kuru mamalar ile yiyebileceğini düşünüyorum. Bunun dışında yaş mama zararlı değil ancak tam beslenme için yetersizdir diyebiliriz. İçeriği büyük oranda sudan oluşur ve sürekli beslenme için önerilmez. Ancak haftada 2-3 kutu yaş mamanın verilmesini öneriyoruz. Kuru mamanızın markasını ve tadını değiştirerek denemenizi tavsiye edeceğim.
 
Yaş mamalar kediler için oldukça lezzetli besin kaynaklarıdır. Ancak yeterli ve dengeli beslenme için gereken içeriğe sahip değillerdir. Kuru mamanızı değiştirmeniz, farklı aromadaki mamaları denemeniz etkili olabilir. Ayrıca et suyu ekleyerek kuru mamanızı lezzetlendirmeyi deneyebilirsiniz. 

Bununla birlikte mamayı hafifçe mikrodalgada ısıtabilir aromalarının açığa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saklarken de hava almayan paketlerde saklamanız bayatlamasını önleyecektir. Et ve tavuk suyu hazırlayabilir kuru mamayı lezzetlendirebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere.

Toplam 2 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?