HepiSorKategori: BakımKedim 8 yaşında ve 4 yıl önce idrar yolları tıkanmıştı
Profile photo ofsenelyalcinnŞenel Yalçın 2 sene önce sordu

Merhaba,
Kedim 8 yaşında bir Himalayan. Yaklaşık 4 sene önce idrar yollarında tıkanma yaşadı, sistir tedavisi de gördü. O zamandan beri hep Purina Urinary ile beslendi. Ta ki 3-4 ay öncesine kadar. O mamadan bir anda soğudu. Advance urinary vermeye başladık. Fakat bu mama da kaka kıvamını kötü etkiledi. Daha yumuşak ve çoğu zaman poposuna bulaşıyor. Oturduğu yerler kaka oluyor. Mama öneriniz var mı acaba?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin beslenmesi konusunda vereceğim bir kaç öneri ile bu problemin iyiye gitmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kedinizde bahsettiğiniz sindirim sistemi problemi bir sağlık sorununa dayanmıyor ve mama değişimi ile ilgiliyse kullanabileceğiniz probiyotik takviyeleri etkili olabilir. 
 
Mamalardan aniden soğuma genellikle aynı aromaya sahip mamaların uzun süre kullanılmasında ortaya çıkar. Bu konuda önerimiz beslenmenin çeşitlendirilmesi ve mümkün olduğunca yaş mama takviyesidir. Özellikle idrar yolları problemi geçmişi olan bir kedi için haftada 3-4 kutu yaş mama kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. Kedilerin sıvı ihtiyacı maalesef sadece su kabundan içtiği miktar ile yeterli düzeyi sağlayamaz. Kullanılan mamaların nem oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle önerim yaş mamayı bolca sulandırmanız ve eksik etmemeniz.
 
Mama değişiminde en az 7-10 güne yayılması önerilir. Sindirim sisteminin yeni mamaya alışması için bu geçiş süreci oldukça önemlidir. Probiyotik takviyeleri de sindirim sistemine yararlı bakterilerin sayıca artmasını sağlayacak, bu sayede dışkının kıvamı ve besinlerin emilimi doğrudan etkilenecektir. Bu konuda veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz. 
 
Ancak parazit tedavilerini düzenli yapılması da sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Eğer dışkının normale göre yağlı yada sulu olduğunu farkediyorsanız bu emilim ile ilgili bir sağlık problemine dayanıyor olabilir. Bize fotoğrafını iletebilirseniz yorum yapabilirim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?