HepiSorKategori: BeslenmeKedim bir türlü kilo almıyor, ne yapabilirim?
Hilal 2 sene önce sordu

Merhaba kedim 9 aylık tekir cins Eylül ayından beri benimle birlikte, ilk sahiplendiğim günden beri düzenli ve kaliteli beslememe rağmen bir türlü kilo almadı ve kilo almadığı için de kısırlaştırma yapılamayacağını söyledi hekimimiz. Bunlarla ilgili bilgi almak istiyorum, öncelikle kilo alması için hangi mamayı kullanmalıyım bununla birlikte takviye alabileceğim bir şeyler var mıdır? Ve kısırlaştırma yapılabilmesi için gerekli kilo ne olmalıdır? Yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkür ederim:)

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle kedinizin parazit tedavilerinin tamamen yapılmış olması gerekiyor. Beslenme konusunda ilk olarak kullandığınız mamanın değerlendirilmesi gerekiyor. Yüksek kalorili bir diyet kilo alımı için önemlidir. Özellikle tahılsız gruptaki mamalar daha yüksek miktarda protein ve yağ içerir..Bu da metabolize edilebilir enerjinin yüksek olmasını sağlar. Karbohidratlar birim olarak daha fazla enerji verirler ancak miktar olarak az yenileceği için lif ve tahıl oranı yüksek mamaları bu dönemde önermiyorum.

Yüksek protein içeren mamalar büyüme dönemindeki kediler için gereken besin düzeylerini karşılar. Kitten/Yavru kedi mamalarına yönelmeniz ve bir süre daha devam etmeniz gerekiyor. Yavru kedi mamaları genellikle daha yüksek yağ içeriğine sahiplerdir. Bu durum kedinizin hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Ayrıca yaş mamalar da bu süreçte beslenmesine ek haftada 2-3 kutuya çıkarılabilir. Serbest beslenme dediğimiz gün boyu önünde mama durmasını da deneyebilirsiniz.

Omega 3-6, balık yağı, vitamin destekleri kilo alımını ve iştahı tetikleyebilir. Bu konuda veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Kısırlaştırma için ise kedinin en az 1.5-2 kilo olması tercih edilir. Gaz anestezisi ile daha güvenli bir kısırlaştırma yapılabilir.

HepiPet üzerinden mama önerisi yapmayı doğru bulmuyorum ancak karşılaştırmanız için bir üyemizin sorusundaki cevabıma göz atabilirsiniz.
https://hepipet.com/hepipedia/beslenme/kedi-mama-hakkinda-bilgi/

 

Kilo kontrolü konusunda diğer içeriklerimiz de bulunuyor 🙂

Kedi ve Köpeklerde Kilo Kontrolü

Kedi ve Köpeklerde Vücut Kondisyonu Grafiği – Kilo Kontrolü

Görüşmek üzere

Toplam 3 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?