HepiSorKategori: BeslenmeKedim mama değiştirdikten sonra kusmaya başladı
Tuğba 2 sene önce sordu

Öncelikle merhaba benim kedim tekir 1 yaşında ve kısır. Ben mama olarak royal canin fit 32kuru mamasını kullanıyorum. Kapalı paketlerden alıyordum ama geçen ay arkadaşımın tavsiyesiyle açık kiloyla aldım aynı mamadan fit 32. Bu hafta farklı günlerde böyle resimdeki gibi mama kustu kustugu ilk zaman tüy yumağı filan kusuyor diye düşündüm ama hiç tüy filan yok sadece mama toplam 3kere kustu farklı günlerde bende ilçede yaşıyorum şuan ve burada veteriner hekim yok sizce açık mamadan olmuş olabilirmi ama neden bu hafta oldu yaklaşık 1buçuk aydır kullanıyorum. Üşütmüş olabilir diyorlar ara sıra balkona cıkıyor üşütmekten kusarmı böyle ? Halsizlik hasta iştahsızlık gibi bi durumu yok ama kustu 3gün işte sizce endişelenicek bi durum varmı? Ne önerirsiniz

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediniz için her ne kadar aynı mama da olsa yeni aldığınız mamanın açıkta bekleme süresi nedeniyle bayatlamış olabilir. Ayrıca oksijen ile teması sonrası acılaşma nedeniyle kedinizin midesi tepki gösteriyor olabilir. Mama geçişlerinin 1 haftalık bir süreye yayılmasını öneriyoruz.
 
Mamayı daha az porsiyonlar halinde ve daha sık vermeyi deneyebilirsiniz. Eğer kedinizin mamasını hızlı yediğini düşünüyorsanız daha geniş bir kapta vermeyi de deneyebilirsiniz.
 
Bununla birlikte eğer yedikten hemen sonra kusuyorsa sindirim kanalının girişinde yaşanan bir problemden dolayı görülüyor olabilir. Problemin devam etmesi durumunda veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 4 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?