HepiSorKategori: BeslenmeKedim için mama konusunda kararsızım
Kadir 2 sene önce sordu

Merhabalar, 2 yıl 3 aylık bir kedim var. 5 kilo civarı bir tekir. sokaktan sahiplendiğim bir kedi. Kedim temmuz ayında kısırlaştırıldı. Kısırlaştırmadan önce uzun süre proplan tavuklu yetişkin maması verdim. Kısırlaştırmadan 2 3 ay maddi durumum artık yetmediği için felicia marka tavuklu yetişkin mamasına geçmek zorunda kaldım. Kedi mama seçimi konusunda kararsızım.

Kedi mama seçimi

Kısırlaştırdıktan sonra felicia tavuklu maması bitti. Direkt kısır mamasına geçmemek için felicia tavuk ve felicia kısır somon (tavuklusu yoktu) mamalarını karıştırarak verdim.
Kedim ishal oldu. Tekrar tavuklu kısır olmayan mamaya dönmek zorunda kaldım.Bu süreçte iç-dış parazit zamanı geldi ve onları da yaptırdım. İshali geçince tekrar deneyeyim belki parazittendir dedim ancak tekrar ishal olunca ısrar etmedim. Petshoptaki arkadaş kaliteli mama ile geçmemi önerdi. Peki dedim Royal canin kısır tavuklu mamasını aldım. Düzeldi denebilir ancak royal canin uzun kullanım için önerilmediğinden tekrar mama arayışına girdim ve daha önceden kedime verdiğim ve problem yaşatmayan prochoice markasının kısır somon karides olanını aldım. 1 haftanın sonunda ishal yine başlayınca onu da bıraktım, acaba problem balıklı olanlarda mı dedim ve prochoice tavuklu kısır maması aldım. Yine kıvamı öncekinden iyi olsa da tam bir düzelme olmadı dışkısında. 2 hafta sonunda tekrar pes ettim ve yeter ki düzelsin diyip tavuklu felicia aldım kısır olmayan. Yine düzelir gibi olsa da bugün tekrar dışkısının sıvılaştığını farkettim.kedi mama seçimi

Kedi mama seçimi

Şu an tek istediğim düzelmesi kısırlaştırdıktan sonra stabil bir mama bulamadım bulsam değiştirmeyeceğim. Bu kadar mama değiştirmem de sakıncalı farkındayım ama hayvanı ishal yapan mamayı da kullanmaya devam edemiyorum. kedi mama seçimi

Ek bilgi olarak kedimin bu sürecin tamamında başka hiç bir problemi olmadı. Hatta kısırlaştırdıktan sonra daha da hareketli bir kedi oldu. Herhangi bir halsizlik veya benzeri bir konu söz konusu değil çok sağlıklı ve enerjik bir kedi tek problemimiz şu an ishal. Bu ay alıp da bitirmediğimiz kaçıncı mama paketi oldu bilmiyorum ancak mamasını kaldırdım, yarın royal canin almayı düşünüyorum daha önce düzelttiği için, ama almadan önce bir danışmak istedim. Çok uzun yazdım ancak durumu tam olarak açıklamam gerekiyordu doğru bir cevap alabilmek için, vaktinizi aldıysam kusuruma bakmayın. Şimdiden öneriniz için teşekkür ederim.kedi mama seçimi

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu şekilde detaylıca süreci anlatmanız gerçekten çok yararlı. Böylece diğer hayvan sahipleri için de bilgilendirici bir süreç oluşmuş. Adım adım sorularınızı cevaplayacağım.
 

  • Kedinizin boyutlarına bağlı olarak değişebilse de 5 kilo tekir cinsi bir kedi için ideal sınırlar içerisinde kabul edilebilir.
  • Kedinizin çok sık mama değiştirmesi (aroma dahi olsa) bu tarz sindirim sistemi reaksiyonlarına yol açabilir. 
  • Ancak önerim mama değişimleri öncesinde probiyotik desteklerinin de kullanılması. Her mama bağırsak florasında değişimlere yol açar. Bu nedenle bir mamanın sindirim sistemi tarafından tam olarak kabul edilmesi 5-6 haftayı bulabilir. Bu süre içerisinde değiştirilen besinler ishal, kusma, deri problemleri gibi belirtilere yol açabilir.
  • Marka üzerinden bir öneri sunmayacağım ancak bir mamanın uzun süreli kullanılmaması gibi inanış doğru değildir. Eğer hastalığa yönelik veya bir durumu düzeltme amaçlı veteriner hekimlerin önerdiği mamalardan değil ise standart olarak sunulan mamalar uzun süre de kullanılabilir. 
  • Yani mamadan ziyade sizin seçimlerinizin stabil kalması gerekli diyebilirim 🙂

 
 
Her konudaki sorunuzu çekinmeden bize tekrar iletebilirsiniz 🙂 
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?