HepiSorKategori: BeslenmeKedim yaş mamayı çok seviyor
Berrak Ulu 3 sene önce sordu

Kedim yas mamayi cok seviyor fakat kuru mamayi cok acikana kadar yemiyor ve yas mama vermemiz icin mama kabinin basinda miyavliyor. Yas mamanin zararlari nedir acaba? Ne siklikla vermeliyiz? Bu arada kedim 3 aylik.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yaş mamalar kediler için çoğu zaman vazgeçilmez yiyecekler 🙂 Sadece yaş mama beslenmesini uygun bulmasam da haftada 2-3 kutu yaş mamanın verilmesi , hiç verilmemesinden daha doğrudur. Kediler su içme alışkanlığı pek fazla olmayan canlılardır. Ancak kuru mamalar içerdiği su miktarı açısından oldukça fakirdir.
Özellikle böbrek ve idrar yollarındaki problemlerde yetersiz sıvı alımının tetiklediği biliniyor. Bu nedenle tavsiyem yaş mamanızı kedinizin yiyebileceği kadar bolca sulandırarak vermenizdir. Bu sayede sıvı alımını arttırabilir hem de dostunuzu mutlu edebilirsiniz. 
 
Çok sık vermeniz ise kuru mamadan tamamen uzaklaşmasını ve yaş mamaya alışmasına sebep olabilir. Ayrıca besleyici değeri ana beslenme kaynağı olmak için yetersizdir. Yaş mamanızı gün içinde 2’ye bölerek verebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?