HepiSorKategori: BeslenmeKedimin aşısının zamanını geçirdim sorun olur mu?
Handan 3 sene önce sordu

Merhabalar
6,5 7 aylık sokaktan sahiplendigim kedin var. Uç diş parazit yaptırdım 1 aşısı ni oldu son bir aşısı kaldı zamanını geçirdim sorun olur mu? Bir de evden dışarı çıkmak istediği için gündüzleri disar da bırakıp gece alıyorum içeri tabi hergun dışarı bırak mıyorum. Dışarı çıkardığım zamanlarda parazitlenecek diye korktuğum için parazit damlasını ay da bir mi yaptırmam lazım? Bir de düzgün yemek yemiyor kuru mama almıştım tahıl ağırlıklı olduğunu sonradan farkettim çok açılmadığı sürece yemiyor açıktigi zamanda az yiyor zayıf kızim. Bir de tırnaklarını kesmemiz gereklimi toprak eselemekten yıpranmış. Proplan mama almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz çok teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Sorularınızı parça parça yanıtlayabilirim. Aşıların tekrarlamalarının belirlenmesi vücudun bağışıklık sisteminin aktivitesiyle ilgilidir. Eğer aşınızın zamanını geçirirseniz tekrar aşıların etkisi azalabilir yada etkisiz kalabilir. Dolayısıyla aşılamalarda zamana uymak son derece kritiktir. 
 
DIşarıya çıkan kedilerde parazit ve hastalık riski her zaman vardır. Ne kadar önlemeye çalışsanız da sokaktaki kediler gerek bağışıklıkları açısından gerek taşıdıkları hastalıklar açısından sizin kedinizden farklılaşacaktır. Parazit damlanızı 1.5 ay sıklığına indirebilirsiniz ama unutmamanız gereken nokta tek problemin parazit olmadığıdır. Kediniz kavga edebilir, virüs veya bakteri kaynaklı hastalıkları kapabilir.
 
Tırnaklarını kesmenizi öneririm ancak dışarıya çıkıyorsa kavga edebilir ve bu kendini savunmasında yetersiz kalabilir. Tabi bu durumda evdeki mobilyalarınız üstüne düşen payı alabilir 🙂 Yani özetle kedinizin ya ev ya da bahçe kedisi olmasını seçmeniz her konuda bakımını belirleyecektir.
 
Mama konusunda marka adı vermekten ziyade kaliteli içeriğe sahip ve nispeten tahıl oranının az olduğu mamaları tercih etmenizi kişisel olarak önerebilirim. 
 
Geçmiş olsun 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?